Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 24.05.2017

Sieroszewski, Piekarski, Piłsudski. Historie uznanych zesłańców syberyjskich

– Kariery zesłańców były efektem ubocznym pobytu na Syberii. To były osoby ideowe, posiadające umiejętności czytania, pisania. Inteligencja. W sytuacji przymusowego odosobnienia, z nudów zajmowali się pracą naukową – wyjaśniał w audycji Syberia Polska – Operacja Odwrót dr Paweł Trzciński, antropolog. W Polskim Radiu 24 gość mówił o niezwykłych historiach Wacława Sieroszewskiego, Edwarda Piekarskiego i Bronisława Piłsudskiego.
Posłuchaj
  • 24.05.2017 Dr Paweł Trzciński, antropolog o znanych zesłańcach syberyjskich

Wacław Sieroszewski dzięki zesłaniu stał się znanym na świecie antropologiem. Jak wyjaśniał gość, próbując kilkakrotnie ucieczki z Syberii zdał sobie sprawę, że nie uda mu się to bez znajomości lokalnej kultury. – Język jakucki miał tam wówczas taki status, jak francuski w Europie. Wiedział, że dzięki niemu uda mu się skomunikować z lokalnymi społecznościami i wróci do Polski – tłumaczył. Podkreślił, że język faktycznie pomógł, ale w zupełnie inny sposób. Sieroszewski stworzył bowiem monografię „Kraj Jakutów”. W uznaniu jego zaangażowania rosyjskie Towarzystwo Geograficzne przekonało cara, by zgodził się na skrócenie zesłania.

Paweł Trzciński przypomniał, że zainteresowanie dziełem Sieroszewskiego powróciło w latach 90. Jako element narodowego odrodzenia jakuckiego. – W ramach tych działań inteligencja chciała odciąć się od paradygmatu kolonialnego, w którym byli wychowywani. Wydano reprint książki Sieroszewskiego, który znalazł się w domu każdego Jakuta – mówił.

Edward Piekarski również zrobił karierę jako zesłaniec, wydając w latach 30. monumentalne dzieło – Słownik Języka Jakuckiego.  – To był też opis obyczajów, almanach języka, który do dziś uznawany jest za najlepszą monografię spośród wszystkich języków tureckich – podkreślił. Autor kontynuował swoją karierę w Rosji, odżegnywał się jednak od polskiego pochodzenia.  

Bronisław Piłsudski to z kolei postać kultowa dla badaczy Bliskiego Wschodu. – Dzięki niemu język i kultura Ajnów, wyniszczonych przez działania Japończyków i Rosjan została zachowana. Jego działania są unikane i jest postacią kultową i pomnikową – zaznaczył dr Trzciński.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/ip

Syberia-Polska - Operacja Powrót - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 20:35