Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 26.05.2017

Szczyt NATO. "Donald Trump wszedł w rolę nauczyciela dyscyplinującego uczniów"

Donald Trump negatywne uwagi pod adresem sojuszników wypowiedział przed rozpoczęciem szczytu NATO w Brukseli. – 23 kraje z 28 nie płacą tego co powinny. To nie jest uczciwe wobec amerykańskiego społeczeństwa i podatników. Przez ostatnich 8 lat Stany Zjednoczone przeznaczyły więcej na obronę niż wszystkie pozostałe kraje – mówił amerykański prezydent. O kwestiach obronności w Polskim Radiu 24 mówili prof. Weronika Jakubczak (Społeczna Akademia Nauk) i dr Maciej Milczanowski (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania).
Jens Stoltenberg i Donald Trump Jens Stoltenberg i Donald TrumpPAP/EPA/ARMANDO BABANI EPA/STEPHANIE LECOCQ
Posłuchaj
  • 26.05.2017 Prof. Weronika Jakubczak (Społeczna Akademia Nauk) i dr Maciej Milczanowski (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania) o globalnym bezpieczeństwie.
Czytaj także

Chodzi o obowiązek wydawania dwóch procent PKB na obronność. Oprócz Stanów Zjednoczonych, tylko Polska, Wielka Brytania, Estonia i Grecja spełniają ten wymóg. Podczas krótkiego przemówienia z ust Donalda Trumpa nie padły natomiast jednoznaczne słowa i deklaracje, że USA dochowają obowiązku obrony sojuszników w NATO. Nie było bezpośredniego odwołania do artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego.

Maciej Milczanowski wskazywał, że nacisk ze strony amerykańskiej jest zrozumiały, bo USA płaci najwięcej, jednakże państwa europejskie mają różne priorytety dla swoich polityk. – Dla nich bezpieczeństwo ze strony Rosji, czy nawet południa nie jawi się jako pierwszoplanowy cel do wydatków. To powoduje dysonans – mówił. Podkreślił, że Trump wszedł w rolę nauczyciela dyscyplinującego uczniów. – Rozumiem jego optykę, zgadzam się co do 2 proc., ale staram się też zrozumieć Niemców, którzy są drudzy w płatności na rzecz NATO i te 2 proc. byłoby sumą tak wysoką, że zdominowaliby militarnie NATO w Europie. Wielu analityków mówi, że nie wie, czy to byłby dobry rezultat – zaznaczył.

Prof. Jakubczak oceniła, że ten trend, obserwowany od samego powstania NATO powinien się wreszcie zakończyć. – Powinniśmy bardziej się skupić na wykonaniu zapisów art. 3, czyli budowaniu swoich zdolności, a nie liczyć na Amerykanów – przekonywała. Dodała, że będzie to bardzo niewygodne, okupione wysokimi wydatkami, ale to jedyna słuszna droga. – Wtedy bardziej docenimy tę ochronę, którą sami będziemy sobie w większym stopniu zapewniać. Bardziej docenimy nasze nakłady, nakłady naszych sojuszników i wzrośnie nasze morale – tłumaczyła. Jej zdaniem, ma to aspekt psychologiczny: jeśli w coś zainwestuje się samodzielnie, można poczuć się pewniej, że ma się na coś wpływ, a nie jest tylko kimś, kto oczekuje pomocy od innych i staje się od nich zależnym.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.  

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 26.05.2017

Godzina emisji: 10:35