Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 01.06.2017

Trump ogłosił decyzję ws. porozumienia klimatycznego

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego, dotyczącego redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Już od kilku dni amerykańskie media, powołując się na anonimowe źródła w Białym Domu, pisały, że prezydent odstąpi od międzynarodowego porozumienia. O konsekwencjach decyzji Trumpa mówiła w audycji Świat w Powiększeniu Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej.
Donald TrumpDonald TrumpPAP/EPA/Olivier Douliery / POOL

Obecna administracja USA uważa, że francuskie ustalenia są dla kraju niekorzystne i osłabiają rodzimą gospodarkę. Donald Trump wielokrotnie negował skutki globalnego ocieplenia i emisji gazów cieplarnianych, a po objęciu przez niego prezydentury ze strony internetowej Białego Domu zniknęły artykuły o przeciwdziałaniu temu zagrożeniu. Według Urszuli Stefanowicz wyjście USA z porozumień paryskich to złe wieści dla tego kraju.

- To podważy wiarygodność Stanów Zjednoczonych we wszystkich sferach. Ta decyzja osłabi możliwość wpływania na inne kraje. Polityka izolacji Stanów będzie miała swoje konsekwencje. Polityka klimatyczna również przekłada się na rozwój gospodarczy. Trendy rozwojowe idą w kierunku nowych technologii, odnawialnych źródeł energii i zwiększania efektywności gospodarki, co przekłada się na zwiększanie konkurencyjności – wskazywała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Jak podkreślała, ekspertka, nie da się powstrzymać zmian w technologii decyzjami politycznymi. – W tej chwili największe korporacje i duzi inwestorzy mają bardzo zaawansowane zmiany technologiczne, a inwestują głównie w odnawialne źródła energii. Powrót węgla jest nie do zrealizowania. Procedura wyjścia nie jest prosta, ponieważ strona może opuścić porozumienie dopiero po trzech latach od jego wejścia w życie. Pomimo ewentualnego wyjścia USA z porozumienia, pojawiają się głosy, że być może bez Stanów Zjednoczonych wdrażanie postanowień będzie silniejsze – mówiła Stefanowicz.

Porozumienie paryskie zostało podpisane w grudniu 2015 roku przez 195 państw w celu utrzymania wzrostu średniej temperatury światowej na poziomie nie wyższym niż 2 stopnie Celsjusza ponad średnią temperaturę sprzed epoki przemysłowej. Wymagało ratyfikacji co najmniej ze strony 55 państw, które łącznie wytwarzają 55 proc. globalnych zanieczyszczeń.

Więcej w całej audycji. W programie także relacja Adama Dąbrowskiego z ostatniego tygodnia kampanii wyborczej w Wielkiej Brytanii.

Gospodarzem audycji była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 01.06.2017

Godzina emisji: 19:35