Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 14.06.2017

77. rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego w Auschwitz

W środę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Przedstawiciele najwyższych władz państwowych, pracownicy muzeum oraz bliscy byłych więźniów uczestniczą w Oświęcimiu w obchodach rocznicowych. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przez Ścianą Straceń przy bloku 11. O pamięci historycznej mówili w Polskim Radiu 24 Mira Wszelaka, prezes Reduta Dobrego Imienia i Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Posłuchaj
  • 14.06.2017 Mira Wszelaka i Łukasz Jasina o pamięci obozów koncentracyjnych.

14 czerwca 1940 r. do Auschwitz Niemcy przywieźli 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Stali się pierwszymi więźniami obozu. Data ich deportacji uważana jest za moment, w którym Auschwitz rozpoczęło działalność. Według Miry Wszelakiej wciąż powtarzają się w zachodnich mediach użycia sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

– We wszystkich przypadkach interweniujemy i w zdecydowanej większości te sformułowania są poprawiane, spotykamy się z przeprosinami. Takie sytuacje powtarzają się zbyt często, by można było mówić o nieświadomym działaniu. Trzeba przemówić do społeczeństwa zachodnioeuropejskiego o faktycznym sprawstwie wydarzeń w obozach zagłady – kto założył obozy, kto odpowiada za wybuch II wojny światowej i ogrom cierpienia, który spadł na wiele narodów – mówiła prezes Reduty Dobrego Imienia.

Jak podkreślał Łukasz Jasina, ludzie mają problem z rozumieniem niuansów historycznych. – Po wojnie Polacy zrobili bardzo niewiele, by utrwalić obraz, na którym na zależy. Np. w PRL-u niewiele zrobiono, by utrwalić pamięć największego ruchu oporu w czasie II wojny. Walka o prawdę historyczną nigdy nie jest spóźniona. Teraz jest na to ostatnia szansa, ponieważ za 15 lat nie będzie już świadków II wojny światowej – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Z pierwszego transportu więźniów do obozu w Auschwitz wojnę przeżyło 239 więźniów.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

_____________________

Data emisji: 14.06.2017

Godzina emisji: 14:35