Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 15.06.2017

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – "biskup niezłomny"

– Był przeciwnikiem ustroju i władze starały się czynić wiele, by go zdyskredytować i umniejszyć jego pozycję. Obok Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego był jedną z trzech najważniejszych wówczas osób w polskim kościele – mówił dr Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału IPN. W Polskim Radiu 24 gość wspominał "niezłomnego biskupa" abp. Ignacego Tokarczuka. 
Arcybiskup Ignacy TokarczukArcybiskup Ignacy TokarczukKRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA/EASTNEWS
Posłuchaj
  • 15.06.2017 Dr Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału IPN o abp. Ignacym Tokarczuku.
Czytaj także

Mariusz Krzysztofiński podkreślił, że abp. Tokarczuk był obrońcą prawdy i orędownikiem praw ludzi wierzących. – Był niezłomny wobec władzy komunistycznej, ale też wewnętrznie. Pochodził z rodziny chłopskiej, znał komunizm od strony praktycznej i teoretycznej, uważał go za system utopijny, obcy, którego nie można usprawnić ani naprawić. To wynikało z jego wieloletnich doświadczeń i rozmów z przedstawicielami władzy – wyjaśniał.

Gość wskazywał, że Ignacy Tokarczuk własną osobą i przykładem pokazywał wiernym, że władzy można się przeciwstawić. – Przekraczał granice strachu i budował nowe więzi społeczne, oparte o zmagania o suwerenność narodu polskiego i w obronie pełnej niezależności, niezawisłości kościoła katolickiego w Polsce – zaznaczył.

Arcybiskup poddawany był licznym prowokacjom. W 1976 roku, podczas wakacji nad morzem, został pobity przez nieznanych sprawców. Rozsiewano plotki na jego temat, próbowano zdyskredytować, m.in. oskarżając o współpracę z gestapo. – To mocno bolało arcybiskupa. A był on tym kapłanem, który gromadził wielkie rzesze wiernych. Przypadków śmiałych wystąpień mamy bardzo dużo – mówił gość.

Mariusz Krzysztofiński przypomniał także, że biskup naśladował arcybiskupów lwowskich, którzy budowali kościoły w XIX i początkach XX wieku. Przeniósł ten model i dostosował do ówczesnych realiów, gdy zorientował się, że władze komunistyczne nie chcą dawać zgody na budowę świątyń. – Zainicjował program nielegalnego budownictwa sakralnego. Był realizowany przy współdziałaniu biskupa, duchownych i wiernych – tłumaczył.

Więcej w nagraniu.

Z Mariuszem Krzysztofińskim rozmawiał Marcin Chmielnicki.

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 19:06