Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dominik Panek 06.07.2017

Szczyt Trójmorza. "Wszystkich was łączy nadzieja, że wasze kraje będą rozkwitać"

Donald Trump w czasie szczytu państw Trójmorza na Zamku Królewskim zapewnił, że Stany Zjednoczone wspierają tę inicjatywę oraz rozwój całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.  Szczyt relacjonujemy w Polskim Radiu 24. 
Posłuchaj
  • 06.07.2017 Szczyt Trójmorza. Wystąpienie prezydenta Polski Andrzeja Dudy
  • 06.07.2017 Szczyt Trójmorza. Wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa
  • 06.07.2017 Szczyt Trójmorza. Relacja Sylwii Białek (IAR) godz. 12:00
Czytaj także

Prezydent USA wyraził nadzieję, że uda się pogłębić amerykańskie więzi gospodarcze z krajami tej części świata. - W imieniu Amerykanów mogę powiedzieć, że stoimy razem z narodami państw Trójmorza. Wspaniałymi narodami. Wspaniałymi krajami. Popieramy wasze dążenie do dobrobytu i bezpieczeństwa, wspieramy inicjatywę rozwoju infrastruktury. Z radością przyjmujemy tę historyczną szansę na pogłębienie naszej współpracy gospodarczej z waszym regionem - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda, mówiąc o inicjatywie Trójmorza zaznaczył, że potencjał do wykorzystania jest ogromny. Chcemy stworzyć korytarz gazowy i zabezpieczyć poprzez to systemy energetyczne krajów naszego regionu - dodał prezydent podczas sesji rozpoczynającej szczyt Trójmorza z udziałem amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

-Chcemy, aby w przyszłości nikt nie mógł zastosować wobec naszej część Europy szantażu gazowego - mówił Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że łącznie kraje Trójmorza importują rocznie 40 miliardy metrów sześciennych gazu. Jak przewidują eksperci, do 2030 roku zapotrzebowanie regionu wzrośnie o 14 procent, podczas gdy w Europie zachodniej ma się obniżyć o 4 procent.

Gospodarzami Szczytu Trójmorza są prezydenci Polski i Chorwacji. Inicjatywa zrzesza kraje położone między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. W jej skład wchodzą jednak wyłącznie członkowie Unii Europejskiej, by nie powstawała konkurencyjna wobec Unii struktura.

Wizyta Donalda Trumpa w Polskim Radiu 24 - czytaj więcej

W czasie warszawskiego szczytu liderzy takich krajów jak Polska, Węgry, Austria, Słowenia czy Bułgaria mają rozmawiać o nowych połączeniach drogowych, kolejowych, morskich a także o wspólnym bezpieczeństwie energetycznym. Jak mówi szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski, chodzi o to, by przygotować konkretne projekty współpracy pomiędzy krajami. - Mamy przygotowaną przez specjalistów listę 157 projektów, które mogłyby być zrealizowane w ramach tej grupy państw Trójmorza, dających realnie efekt spójności - dodaje Szczerski.

Trójmorze jest pomysłem polskich dyplomatów. Chodzi o to, aby region Europy, zapóźniony z powodu komunistycznej przeszłości, mógł szybciej się rozwijać i dorównywać krajom Europy Zachodniej.

W piątek, na zakończenie Szczytu Trójmorza w obecności prezydentów Polski i Chorwacji zostaną podpisane pierwsze umowy. W uroczystości wezmą udział cztery przedsiębiorstwa z obu krajów. Chodzi tu o logistykę kolejową i morską.

Polskie Radio 24, IAR