Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 06.07.2017

Przemówienie Donalda Trumpa na Placu Krasińskich. "Udzielił wartej setki milionów dolarów lekcji historii"

Prezydent USA Donald Trump w przemówieniu na Placu Krasińskich podkreślił, że naród polski jest duszą Europy. Amerykański przywódca zwracał uwagę na historyczne związki między dwoma krajami. Przemówienie prezydenta USA komentowali w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Marcin Celiński (Liberte!), Marcin Makowski (Do Rzeczy) i prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski).
Posłuchaj
  • 05.07.2017 Dr Bartosz Rydliński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Marcin Celiński (Liberte!), Marcin Makowski (Do Rzeczy) i prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski) o przemówieniu Donalda Trumpa
  • 6.07.17 Donald Trump: w Polakach postrzegamy duszę Europy
Czytaj także

Marcin Celiński wskazywał, że Donald Trump był przygotowany do tego, by "uwodzić Polaków". – Sporo było o emocjach, mało o polityce – ocenił. Według gościa, wizyta na "szczycie wirtualnego bytu", jakim jest Trójmorze, wsparcie dla unijnych outsiderów, to "kontynuacja głębokiej niewiary w UE, jaka była od początku w kręgach konserwatywnych amerykańskich". – Dajemy się wpuścić. Na dziś mamy realną UE, jako projekt, do którego można się odnosić i wirtualny projekt Trójmorza. Mówienie o tym, że to realna przeciwwaga i Trump ją docenia, to naiwność – podkreślił.

Marcin Makowski zaznaczył, że od tego są przemówienia wiecowe, gdy jedzie się z wizytą bilateralną, by kokietować. – Nie mówi się ważnych rzeczy, trudnych, bo od tego są spotkania za zamkniętymi drzwiami, gdzie konkretów była masa. Dlatego oczekiwanie, że Trump nagle przeorientuje geopolitykę jest oczekiwaniem na wyrost – mówił. Dodał jednak, że w przemówieniu prezydenta USA można doszukiwać się ważnych wątków. – Na przykład potwierdzenie art. 5.,  podkreślenie wymogu, że NATO nie może się rozwijać, jeśli będzie sojuszem wielu prędkości. Trump udzielił też za darmo wartej setki milionów dolarów lekcji polskiej historii. Jeśli cały świat słuchał, z jakim heroizmem Polska walczyła z okupacją Niemiec i Sowietów, jak jest przykładem cywilizacji zachodu, która się broni przed terroryzmem, to wypada się z tego cieszyć – przekonywał.

Bartosz Rydliński mówił, że "jeśli zachwycamy się tym, że USA, które ufundowały NATO, potwierdzają art. 5., żyjemy w ciekawych czasach".  – Rozumiem Trumpa, również Obama o tym mówił, że Amerykanów nie stać na utrzymywanie bezpieczeństwa europejskiego – wskazywał. Zdaniem gościa, przemówienie prezydenta USA "ustawiło" także rozmowę Trumpa z Putinem, zaplanowane na szczyt G20. – Powiedział to, czego tamten nie chciałby usłyszeć, o destabilizacji w regionie, Ukrainie – przypomniał. Zwrócił również uwagę, że nie przypomina sobie prezydenta USA, który by mówił, że trzeba bronić cywilizacji. – Między wierszami zasugerował odgrodzenie się Zachodu od reszty świata – tłumaczył.


Prof. Wawrzyk zwrócił uwagę, że to, co Donald Trump mówił o wartościach, skierowane było nie tylko do Polski, ale i polityków zachodnioeuropejskich. – To było wyzwanie polityczne dla Europy Zachodniej, przesłanie, że jeśli nie będziecie w stanie obronić własnej tożsamości, będzie źle. Nie tylko sami sobie nie poradzicie, również USA nie będzie wam w stanie pomóc – wyjaśnił. Dodał, że to wyzwanie, by Europa poradziła sobie z systemem migracyjnym, wezwanie, by zerwać z fatalną praktyką, która ma miejsce na Morzu Śródziemnym.  

Tuż przed wystąpieniem prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda wraz ze swoimi małżonkami złożyli wieńce przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Donald Trump spotkał się wcześniej "w cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim, następnie miały miejsce rozmowy delegacji polskiej i amerykańskiej. Po konferencji prasowej obaj prezydenci wzięli udział w pierwszej sesji szczytu państw Trójmorza.

Więcej w nagraniu.

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

Data emisji: 06.07.2017

Godzina emisji: 14:06