Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 20.07.2017

Sejm przegłosował zmiany w Sądzie Najwyższym. „Nie ma zaskoczenia”

Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Większość opozycji apelowała o odrzucenie projektu. – Przyjęcie tej ustawy nie jest zaskoczeniem. PiS deklarował, że konsekwentnie będzie reformować wymiar sprawiedliwości – komentował w Gorącym Temacie Krzysztof Świątek, publicysta Polskiego Radia 24.

Jak oceniał Krzysztof Świątek, zmiany w Sądzie Najwyższym są konieczne. – Jeżeli tam jeszcze do 2016 roku orzekał sędzia, który w okresie stanu wojennego wydawał wyroki np. za kolportowanie ulotek antykomunistycznych, to widzimy, że postkomunizm w Sądzie Najwyższym nadal nie został przełamany – mówił komentator PR24.

Zdaniem publicysty, reforma sądownictwa, której elementem są zmiany w SN, nie doprowadzą też do upartyjnienia wymiaru sprawiedliwości, czego obawia się opozycja. – Sędziowie pozostają niezawiśli i suwerenni w swoich decyzjach, nikt nie będzie wpływał na orzecznictwo. Jest tylko mowa o zamianie trybu powoływania sędziów – wskazywał w PR24 Krzysztof Świątek.

Do zmian w sądownictwie odniósł się także w Polskim Radiu 24 Piotr Semka. Zdaniem publicysty z „Do Rzeczy” rozpoczyna się testowanie, jak PiS będzie korzystał z nowego instrumentarium. – Jeśli pokaże, że stan sądów się poprawił, a będą przypadki spraw, w których można rzucać oskarżenie, że wykorzystuje reformę do korzyści partyjnych czy osobistych, to będzie dla wyborców bardzo ważną okolicznością przy decyzji, czy zagłosować na PiS z powrotem – ocenił. Dodał, że rozpocznie się nowa odsłona hasła, że sędziowie, którzy będą uczestniczyć w reformie i przyjmą nowe funkcje, zostaną nazwani zdrajcami i dublerami.

Wśród głosujących za przyjęciem ustawy było 231 posłów PiS, jeden poseł niezrzeszony i troje z koła Wolni i Solidarni. Przeciw przyjęciu ustawy głosowali parlamentarzyści z PO, PSL, część klubu Kukiz’15 – 10 osób,  Nowoczesna, dwóch niezależnych, trzech z koła Unii Europejskich Demokratów i jedna osoba z koła Republikanie. Od głosu wstrzymało się 20 posłów z klubu Kukiz’15, dwoje niezrzeszonych oraz jedna osoba z koła Republikanie.

Przyjęta ustawa o Sądzie Najwyższym umożliwia m.in. wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych, wskazanych przez prezydenta. Wprowadza też zmiany organizacyjne w Sądzie Najwyższym, tworząc trzy nowe izby.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.07.17

Godzina emisji: 15.08