Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 20.07.2017

Ustawa o Sądzie Najwyższym przyjęta przez Sejm

– Dokonaliśmy realnej reformy wymiaru sprawiedliwości oczekiwanej przez Polaków, czegoś, czego nikt nie zrobił przez blisko 30 lat od upadku komunizmu – tak o uchwalonej przez Sejm ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Teraz ustawą ma się zająć senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. O reformie wymiaru sprawiedliwości w Debacie Dnia rozmawiali Sebastian Gajewski (Centrum I. Daszyńskiego) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Posłuchaj
  • 20.07.2017 Sebastian Gajewski (Centrum I. Daszyńskiego) i Marcin Makowski (Do Rzeczy) o ustawie o Sądzie Najwyższym.
Czytaj także

Zdaniem Sebastiana Gajewskiego, „nie ma się co łudzić, ale ustawa o Sądzie Najwyższym nie będzie miała wpływu na to, co dzieje się w wymiarze sprawiedliwości”. – Ustawy o SN, KRS, ustroju sądów powszechnych koncentrują się wyłącznie na kwestiach organizacyjno-administracyjnych. Nie ma tam jakichkolwiek rozwiązań, które zmierzałyby do rozwiązania podstawowych bolączek wymiaru sprawiedliwości z punktu widzenia obywatela. Regulacje, które należałoby zmieniać znajdują się w kodeksie postepowania cywilnego, karnego, w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – wskazywał.

Marcin Makowski mówił, że nie obserwujemy końca demokracji, nie ma państwa policyjnego i PRL-bis, co nie oznacza jednak, że jest różowo. – Wątpliwości budzie pewnie kontrowersyjny zapis o wygaszaniu kadencji sędziów Sądu Najwyższego i KRS i wybieraniu nowych przedstawicieli, co zagraża temu, że sądownictwo będzie podporządkowane politykom. Władza się zmienia, zostaniemy z tymi reformami troszkę dłużej – przypomniał. Dodał, że dobrze, iż reforma przychodzi i jest radykalna, „bo jeśli przez 27 lat cementowano status quo, to prędzej czy później opozycja sobie naważyła piwa”.

Goście odnieśli się również do planowanego utworzenia w Sądzie Najwyższym izby dyscyplinarnej. – Nie jest ważne samo karanie przewinień, ale zapobieganie przez dopuszczanie do tego zawodu. Trochę większość parlamentarna marzy o tym, że izba dyscyplinarna w SN będzie zapewniała igrzyska dla tłumu – ocenił Sebastian Gajewski. Marcin Makowski zaznaczył, że symbole i atmosfera również mają znaczenia dla orzekania. – Sędziowie stwierdzili: władza się nami nie interesuje, poza nami samymi. To może jak wejdzie ktoś z zewnątrz, zaczną dwa razy myśleć, czy to, co robią jest etyczne i zgodne z przepisami – podkreślił.


Marcin Makowski i Sebastian Gajewski Marcin Makowski i Sebastian Gajewski/fot.PR24/MS

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.07.2017

Godzina emisji: 17:08