Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 09.08.2017

Będzie komisja śledcza ws. wyłudzeń VAT? Komentarz publicystów

Gośćmi Debaty Poranka byli Adrian Stankowski z Telewizji Republika i „Gazety Polskiej Codziennie”, a także Marcin Celiński z „Liberte!”. Publicyści w Polskim Radiu 24 skomentowali m.in. propozycję powołania komisji śledczej ws. wyłudzeń podatku VAT.
Posłuchaj
  • 9.08.17 Będzie komisja śledcza ws. wyłudzeń VAT? Komentarz publicystów
Czytaj także

W ostatnich dniach o pomyśle stworzenia kolejnej sejmowej komisji śledczej mówił na antenie Telewizji Trwam wicepremier Mateusz Morawiecki. Pytany o to, czy powinna zostać powołana sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT-owski odparł: "jak najbardziej jestem za tym". "Rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim, to jest coś co naprawdę woła o pomstę do nieba" - ocenił wicepremier.

"Obserwuję różnego rodzaju rozporządzenia (...) wcześniejszych władz skarbowych to można się zastanawiać, czy to jest tylko lenistwo i głupota, czy to jest coś więcej" - mówił wiceszef rządu.

Morawiecki tłumaczył, że "nasze państwo zostało pozbawiane setek miliardów złotych". "Myślę ok. 200 - 250 mld zł" - dodał. Ocenił, że jego zdaniem to właśnie temu zagadnieniu powinna się przyjrzeć KE.

W ocenie Marcina Celińskiego, powołanie organu byłoby bezcelowe. – Komisje śledcze, jak pokazała historia, niewiele nowego wnoszą. To narzędzie medialne – wskazywał gość PR24, podkreślając przy tym, że sprawą powinny zajmować się organy skarbowe. – Wicepremier dysponuje armią urzędników, a proponuje, by tematem zajęła się grupa posłów, mająca ograniczone narzędzia – dodawał Celiński.

– To Mateusz Morawiecki wreszcie zaczął zajmować się kwestią wyłudzeń VAT-u – mówił z kolei Adrian Stankowski, przypominając, że w pierwszej połowie 2017 roku dochody budżetu państwa z tytułu tego podatku wzrosły o ponad 28 procent w ujęciu rok do roku. Zdaniem publicysty, komisja śledcza ws. wyłudzeń VAT jest potrzebna.

– Skoro zrobiliśmy komisję śledczą ds. Amber Gold, gdzie straty wyniosły kilkaset milionów złotych, to tym bardziej powinniśmy pokazać opinii publicznej mechanizmy, dzięki którym straty mogły sięgać 90 miliardów złotych rocznie – oceniał Stankowski. – Na 90 miliardów złotych ocenia się całą szarą strefę w Polsce. Niemożliwe jest jej wyeliminowanie w całości, więc nie można powiedzieć, że wszystkie te pieniądze to strata dla budżetu. Tylko pewną część można rozpatrywać w tej kategorii – komentował natomiast Marcin Celiński.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/PAP

--------------------------

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 9.08.17

Godzina emisji: 8.10