Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 11.08.2017

Permanentny kryzys na Półwyspie Koreańskim

Świat jest coraz bardziej zaniepokojony groźbą eskalacji konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. Sytuację te komentował w Podsumowaniu Dnia Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska – Azja. Z kolei o 80. rocznicy tzw. „operacji polskiej” NKWD mówił politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Materiały ilustracyjneMateriały ilustracyjnePR24/PJ
Posłuchaj
  • 11.08.17 Podsumowanie Dnia - Informacje
  • 11.08.17 Podsumowanie Dnia - Komentarz

Po raz trzeci w tym tygodniu Donald Trump zasugerował, że Stany Zjednoczone gotowe są do akcji militarnej przeciwko Korei Północnej. Zaniepokojenie sytuacją na Półwyspie Koreańskim rośnie.

Jak podkreślił Oskar Pietrewicz, kryzysy na Półwyspie Koreańskim to rzecz permanentna. – Mamy kilkadziesiąt lat różnego rodzaju kryzysów i nigdy nie było ani pokoju, ani pełnej wojny. To sytuacja sinusoidalna i często popadamy niemal w histerię – gdy północnokoreańska propaganda wykrzykuje różne hasła i równie niemal ostro reaguje na nie amerykański prezydent – że jesteśmy na krawędzi wojny. Tymczasem nie jest to pierwsza taka sytuacja i nie są to najostrzejsze słowa – mówił gość.

W Warszawie uczczono pamięć ofiar tzw. „operacji polskiej” NKWD z 1937 roku. 11 sierpnia mija bowiem 80 lat od wydania przez władze radzieckie rozkazu, który zapoczątkował masowe mordy Polaków mieszkających w ZSRR.

W „operacji polskiej” zgładzono 111 tys. Polaków, a w całym okresie tzw. wielkiego terroru – czyli w latach 1934 – 1938 - życie straciło co najmniej 230 tys. Polaków. Po raz pierwszy obchody rocznicowe „operacji polskiej” NKWD miały rangę państwową. W uroczystościach przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Jak zaznaczył prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, „operacja polska” NKWD była masową akcją eksterminacyjną ludności polskiej nie tylko na tzw. dalekich kresach, ale także na całym obszarze Związku Sowieckiego.

– W akcji tej często ginęli Polacy stanowiący elitę miejscowych społeczeństw - szczególnie techniczną jak np. w Baku w Azerbejdżanie - czyli naukową ludzi, którzy podnosili poziom kulturowy danego obszaru. Zginęło tez bardzo dużo kadry technicznej np. na kolejach. Wtedy punkt ten został uznany za strategicznie ważny więc - w logice sowieckiej - należało go oczyścić. W ramach przygotowań Związku Sowieckiego do wojny likwidowano element, który uznano za wrogi – wyjaśnił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 11.08.17

Godzina emisji: 21:30