Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 17.08.2017

Debata Dnia: czy Polska powinna dochodzić reparacji od Niemiec?

– MSZ, tak jak większość Polaków, chciałby, żeby Polsce zadośćuczyniono za straty poniesione w czasie II wojny światowej – powiedział w czwartek szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. – Pozostaje tylko pytanie, jak to zrobić i kiedy - dodał. O kwestii reparacji rozmawiali goście Debaty Dnia: Roman Imielski (Gazeta Wyborcza) i Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny).
Ruiny zniszczonej przez Niemców Warszawy.Ruiny zniszczonej przez Niemców Warszawy.Zbiory - bonczek /hydroforgroup / fotopolska.eu/wikimedia.commons/Public Domain
Posłuchaj
  • 17.08.2017 Roman Imielski (Gazeta Wyborcza) i Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) o reparacjach wojennych.

Roman Imielski zaznaczył, że jeśli stawiamy sobie pytanie, czy Polska została odpowiednio zadośćuczyniona za straty, które Niemcy nam wyrządzili, nie ma chyba nikogo, kto odpowiedziałby twierdząco. – Ale prawnie dzisiaj nie ma szans na domaganie się reparacji i polski rząd stanowiska w tej prawie na razie nie zmieni. Czym innym jest to, co PiS robi obok tego i chce osiągnąć, to gra na to, by utwardzić elektorat – ocenił.

Gość wyjaśnił, że w 1953 roku PRL nie była państwem suwerennym, ale była uznanym podmiotem prawa międzynarodowego. – Zawieraliśmy mnóstwo aktów międzynarodowych. To otwarcie puszki Pandory, sytuacja wygląda zupełnie inaczej i równie dobrze możemy spodziewać się pozwów ze strony różnych organizacji – mówił.

Zdaniem Bogumiła Łozińskiego, pod względem prawnym sytuacja jest skomplikowana i nieoczywista i choć pojawiły się interpretacje, że moglibyśmy bój o reparacje rozpocząć, zupełnie nie o to chodzi. – Reparacje są ściśle związane z elementem politycznym. Jarosław Kaczyński poruszając ten wątek dał wyraźny sygnał do Europy: jeśli wy nam zabierzecie środki, to my wejdziemy w konflikt. To jest karta przetargowa, nie wyobrażam sobie, żebyśmy chcieli mieć aż tak złe relacje z Niemcami – wskazywał. Dodał, że ponadto na świecie, a szczególnie w Niemczech kolejne pokolenie zaczyna czynić Polskę współodpowiedzialną za II wojnę światową. – Podniesienie tego powoduje duży szum na świecie, to okazja do przypomnienia kto był kim – podkreślił.

W czwartek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że poseł PiS Adam Ołdakowski pytał MSZ w lipcu, czy i kiedy polski rząd planuje wystąpić o wypłatę reparacji wojennych od Niemiec. Jak podała gazeta, w imieniu MSZ odpowiedzi udzielił wiceminister Marek Magierowski: "Polska w 1953 roku zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec, co potwierdził gabinet Marka Belki w 2004 roku. Od tego czasu stanowisko polskiego rządu się nie zmieniło". Odnosząc się w rozmowie z portalem wPolityce do tez postawionych w publikacji "GW" szef MSZ powtórzył stanowisko przedstawione wcześniej w oświadczeniu resortu. Jak podkreślił, resort nie zajął żadnego stanowiska w sprawie reparacji, lecz tylko przypomniał stanowiska przyjęte przez polskie rządy w 1953 i 2004 r.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/PAP/ip

_____________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 17.08.2017

Godzina emisji: 17:08