Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 18.08.2017

MRPiPS o pomocy dla poszkodowanych przez nawałnice

Minister Elżbieta Rafalska zapewniła o stałej pomocy dla poszkodowanych przez nawałnice, między innymi, w formie środków pieniężnych, dostaw żywności i usług opiekuńczych. Tydzień temu nad Polską przeszły silne burze i nawałnice, które spowodowały największe zniszczenia w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim i dolnośląskim. 6 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej w Warszawie, 18 bm. Konferencja dotyczyła pomocy dla poszkodowanych przez nawałnice, realizacji programu Rodzina 500 plus i aktualnej sytuacji na rynku pracy.Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej w Warszawie, 18 bm. Konferencja dotyczyła pomocy dla poszkodowanych przez nawałnice, realizacji programu "Rodzina 500 plus" i aktualnej sytuacji na rynku pracy. PAP/Paweł Supernak

Szefowa resortu zapewniła, że pieniądze przeznaczone na doraźne zasiłki wypłacane w uproszczony sposób są na kontach samorządów. Dotychczas wypłacono 34,5 mln złotych dla prawie 7 tysięcy rodzin. Podkreśliła, że nie ma w takiej sytuacji braku środków czy nieprzekazania ich przez wojewodę. Wypłaty organizują ośrodki pomocy społecznej na podstawie uproszczonego i skróconego wywiadu środowiskowego.

Wiceminister Elżbieta Bojanowska poinformowała o uruchomieniu pomocy żywnościowej dla poszkodowanych. W czwartek odbyło się spotkanie z przedstawicielami Agencji Rynku, Caritas, Banków Żywności i PCK, żeby ta pomoc mogła być jak najszybciej udzielona. W ciągu dwóch tygodni 500 ton żywności – 19 najwyższej jakości produktów, powinno być dostarczone na tereny, gdzie przeszły nawałnice.  

Dorota Habich, pełniąca obowiązki prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, mówiła o uruchomieniu pomocy niepełnosprawnym. Chodzi o rekompensowanie strat i uszkodzeń w sprzęcie rehabilitacyjnym i ortopedycznym czy usuniętych wcześniej barierach. Na terenach dotkniętych kataklizmem mieszka około 700 tysięcy osób niepełnosprawnych.

Minister Elżbieta Rafalska apelowała o zgłaszanie zapotrzebowania na usługi opiekuńcze dotyczące dzieci czy osób starszych. Mówiła, że gminy mogą ubiegać się o dodatkowe środki z Funduszu Pracy na organizację, między innymi, robót publicznych. 

Więcej w relacji Barbary Góry z Informacyjnej Agencji Radiowej.

IAR/Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji: 13:35