Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 22.09.2017

I Zjazd „Solidarności”. Wybór władz i zmiany w statucie

5 września 1981 roku rozpoczął się w hali Olivia w Gdańsku I Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zjazd zorganizowano w dwóch turach: między 5 a 10 września oraz 26 września a 7 października. O I Zjeździe „Solidarności” mówili w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Bartosz Kaliski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdaniem Bartosza Kaliskiego prawie rok różnicy między powstaniem „Solidarności” a datą I Zjazdu wynikał z tego, że był to wielki ruch społeczny. – Po roku dojrzewania ideowego „Solidarność” doszła do tego, że postanowiła wybrać swoje władze naczelne, odbywając wielki zjazd. Związek zrzeszał tyle milionów ludzi, w tylu środowiskach, że sam czuł swoją wagę. Przez przerwę w zjeździe chciano dać czas delegatom na przedyskutowanie i przemyślanie uchwał pierwszej części zjazdu – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według Grzegorza Majchrzaka zjazd miał kilka zasadniczych zadań. – Pierwszym było uchwalenie zmian statutu. Drugie zadanie to uchwalenie ogólnego programu działania związku. Trzecim punktem było ustalenie dolnej i górnej granicy składek członkowskich, o czym się zapomina. Natomiast czwartym wybór członków Komisji Krajowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Przerwa między turami zjazdu wynikała z konieczności zatwierdzenia zmian statutu przez regiony związku i przeprowadzenia konsultacji społecznych tych zmian – powiedział historyk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 20:35