Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 11.10.2017

Rezydenci: wznawiamy głodówkę, czekamy na wiążące decyzje rządu

„Złożyłam protestującym rezydentom propozycję powołania wspólnego zespołu do prac nad ich postulatami” - oświadczyła po spotkaniu z lekarzami premier Beata Szydło. Protestujący oświadczyli, że premier nie spełniła żadnego z ich postulatów: podwyżki wynagrodzeń, szybkiej ścieżki dojścia do finansowania służby zdrowia na poziomie przekraczającym 6 procent oraz likwidacji kolejek. O proteście lekarzy rezydentów mówił w audycji Północ-Południe dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Posłuchaj
  • 11.10.2017 Jerzy Gryglewicz: „W naszym kraju na ochronę zdrowia wydaje się zaledwie 4,5 proc. PKB”.

Rezydenci do czwartku mają czas na decyzję, na razie mimo propozycji premier wznowili protest głodowy. Protestujący od ponad tygodnia lekarze rezydenci domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Zdaniem Jerzego Gryglewicza jesteśmy na szarym końcu Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nakłady na ochronę zdrowia.

– Minister zdrowia i lekarze zgadzają się, że nakłady na służbę zdrowia w Polsce są niewystarczające. W naszym kraju na ochronę zdrowia wydaje się zaledwie 4,5 proc. PKB, podczas gdy Niemcy wydają 9 proc. Konieczność zwiększenia finansowania nie podlega dyskusji ze względu na starzenie się społeczeństwa. Jesteśmy też na ostatnim miejscu w UE, jeśli chodzi o liczbę lekarzy – mamy zaledwie 2 lekarzy na 1000 mieszkańców, natomiast inne państwa mają 4. Z wszystkich krajów Bloku Wschodniego lekarze migrują do Europy Zachodniej – mówił ekspert.

Według gościa Polskiego Radia 24 służba zdrowia przez wiele lat będzie się zmagać z tymi wyzwaniami. – Średni wiek lekarza w Polsce to 52 lata, więc ci lekarze niedługo będą wychodzić z rynku pracy. We wszystkich krajach jest tak, że lekarze bez specjalizacji są najniższym poziomie zarobków. Dojście do renomy trwa lata. Problemem jest to, że lekarze wchodzą na rynek pracy w wieku 26 lat i dalej się uczą, podczas gdy w innych zawodach samodzielność zaczyna się wcześniej. Warto byłoby w Polsce rozważyć wprowadzenie kredytów dla lekarzy lub stypendiów od szpitali, by stworzyć powiązania pracodawców z lekarzami – powiedział Gryglewicz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 11.10.2017

Godzina emisji: 21:35