Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 15.10.2017

Prezydent: życie Tadeusza Kościuszki otwierało walkę o odzyskanie niepodległości

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystej mszy świętej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Katedrze Wawelskiej. Następnie na wawelskim dziedzińcu uczestniczył w uroczystym apelu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, rozpoczynającym obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O działaniach niepodległościowych Tadeusza Kościuszki w Polsce i USA mówił w Polskim Radiu 24 historyk Aleksander Siemieński.
Posłuchaj
  • 15.10.2017 Aleksander Siemieński: „Tadeusz Kościuszko zapisał się w historii Polski, jak i Stanów Zjednoczonych”.
Czytaj także

Prezydent przypominał, że 22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, wezwał harcerzy, by w sposób szczególny uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. „Dziękuję, że już dzisiaj na tę moją prośbę odpowiadacie, inaugurując te wielkie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez polskie państwo. Inaugurujecie je w dniu niezwykle szczególnym, a zarazem symbolicznym i pięknym - w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, którego życie otwierało walkę o odzyskanie niepodległości i suwerenności przez Rzeczpospolitą” - mówił Duda.

Prezydent wskazywał, że „Kościuszko dostrzegał każdego swojego rodaka: od magnata, szlachcica, a skończywszy na zwykłym chłopie - tym, który obciążony był pańszczyzną, a którego uczył miłości do ojczyzny”.

Zdaniem Aleksandra Siemieńskiego Tadeusz Kościuszko zapisał się w historii Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. – Tadeusz Kościuszko brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Był znakomitym saperem, dostał stopień pułkownika, budował umocnienia defensywne, które doprowadziły do klęski armii brytyjskiej pod Saratogą. W USA bardziej znany jest Kazimierz Pułaski, który zginął w bitwie pod Savannah, jednak z polskiego punktu widzenia ważniejszy jest Kościuszko, który zorganizował powstanie i brał udział w bitwie pod Zieleńcami i Racławicami – mówił gość Polskiego Radia 24.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą 15 października 200. rocznicą jego śmierci. W Krakowie, w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej spoczywają jego szczątki; u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, a nad miastem góruje Kopiec Kościuszki.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 15.10.2017

Godzina emisji: 14:35