Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 24.10.2017

TK: Ustawa o Sądzie Najwyższym częściowo niezgodna z konstytucją

Wskazanie kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego było wadliwe, jednak powołanie przez prezydenta I prezesa SN jest skuteczne – orzekł Trybunał Konstytucyjny. TK rozpatrzył wniosek złożony przez grupę parlamentarzystów PiS, którzy zwrócili uwagę na możliwą niezgodność z konstytucją regulaminu Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego. W magazynie Północ-Południe relacja reporterki Polskiego Radia 24, Olgi Bobienko.
Posłuchaj
  • 24.10.17 TK: Ustawa o Sądzie Najwyższym częściowo niezgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjną część zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym oraz uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego z 2003 roku w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego. W ocenie Trybunału, konieczne są nowe regulacje prawne.

Orzeczenie dotyczące regulaminu Sądu Najwyższego ogłosił  5-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. O stwierdzenie zgodności z konstytucją ustawy o Sądzie Najwyższym i uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego z 2003 roku w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego, wystąpiła grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

To na podstawie tego regulaminu Sąd Najwyższy wybiera kandydatów na I prezesa przedstawianych następnie prezydentowi. Zdaniem wnioskodawców konstytucję narusza fakt określenia zasad wyboru kandydatów na I prezesa w regulaminie, podczas gdy zagadnienie to powinno być uregulowane ustawą.

Wyrok ws. ustawy o TK

Uchwalone w ubiegłym roku, a zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok zapadł w pięcioosobowym składzie, przy jednym zdaniu odrębnym. Chodzi o ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę z przepisami wprowadzającymi obie ustawy.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara zaskarżone przepisy naruszyły trójpodział władzy, gdyż uzależniono publikację orzeczeń Trybunału „od tego, jaki status nadaje im inna władza”. Według RPO niekonstytucyjne są też regulacje „włączające do orzekania osoby, które zostały zaprzysiężone na zajęte już miejsca”. Chodzi o sędziów: Mariusza Muszyńskiego, Henryka Ciocha i zmarłego w lipcu Lecha Morawskiego.

Sejm oraz prokurator generalny zawnioskowali o uznanie przepisów w części za zgodne z konstytucją, a w części o umorzenie sprawy z powodu niedopuszczalności orzeczenia bądź utraty mocy obowiązującej przez niektóre przepisy.

Więcej w relacji Olgi Bobienko.

W całej audycji również o przesłuchaniu przez komisję ds. Amber Gold Marcina P., byłego szefa spółki, a także wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Finlandii.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.  

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 24.10.17

Godzina emisji: 15.08