Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 03.11.2017

Donald Trump zapowiada zaostrzenie polityki migracyjnej

W dzień po zamachu terrorystycznym w Nowym Jorku prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że chce zmienić procedury wizowe. „Musimy być ostrzejsi i mądrzejsi” - napisał Donald Trump. O zapowiedziach amerykańskiego prezydenta, a także o tym, czy może on zlikwidować loterię wizową, mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Donald Trump uważa, że obecny system losowań umożliwia przyznanie prawa stałego pobytu przypadkowym osobom.Donald Trump uważa, że obecny system losowań umożliwia przyznanie prawa stałego pobytu przypadkowym osobom. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Posłuchaj
  • 3.11.17 Artur Wróblewski o zapowiedziach prezydenta Donalda Trumpa dotyczących zaostrzenia polityki migracyjnej.
  • 2.11.17 Michał Baranowski o wypowiedziach Donalda Trumpa
Czytaj także

Donald Trump jeszcze przed objęciem fotela prezydenckiego opowiadał się za zaostrzeniem polityki imigracyjnej Stanów Zjednoczonych, uzasadniając to według niego konkretnym zagrożeniem terrorystycznym. Chciał wprowadzić zakaz wjazdu dla osób z ośmiu, w przeważającej części muzułmańskich krajów, lecz plany te zablokowały sądy.

Jak podkreślił Artur Wróblewski, za słowami Donalda Trumpa stoją realne propozycje dotyczące zmiany polityki migracyjnej.

- Prezydent ma duże, wbrew pozorom, uprawnienia w zakresie polityki migracyjnej. Warto przypomnieć, że choćby 27 stycznia - a więc 7 dni po inauguracji - podpisał dekret, w którym zakazał wjazdu na 90 dni obywatelom 7 krajów i na 120 dni zawiesił wjazd uchodźcom do Stanów Zjednoczonych, w tym syryjskich, w sposób nieograniczony. Miał do tego podstawę prawną, a mianowicie Ustawę o imigracji i obywatelstwie z 1965 roku – tłumaczył ekspert.

Wróblewski odniósł się także do kwestii zlikwidowania loterii wizowych. – Prezydent może tego dokonać jeśli znajdzie większość w Kongresie amerykańskim, bo prawo, które stworzyło  loterię wizową zostało przyjęte jako prawo rangi ustawy i ustawą należy je zmienić. Zatem jeśli prezydent Trump zawnioskuje -  a jest większość w Izbie Reprezentantów i w Izbie Senackiej – w ten czas można przepchnąć to prawo – podsumował.

– Rzeczywiście jest tak, że w ramach programu wizy są wydawane na zasadzie losowania, a nie ustalonych kryteriów, dot. np. edukacji – wyjaśniał w PR24 Michał Baranowski, zaznaczył jednak, że kwestie związane z bezpieczeństwem nadal są przestrzegane.

Loteria wizowa została ustanowiona przez Kongres w 1990 roku. Program wszedł w życie w roku 1995. Pozwala on na przesiedlenie się do Stanów 50 tysiącom osób rocznie. Osoby te uzyskują początkowo tak zwane Zielone Karty, czyli prawo stałego pobytu w USA, a docelowo mogą uzyskać obywatelstwo. W ostatnich latach w loterii wizowej brało udział 60-70 tysięcy Polaków rocznie, z czego od 1 do 2 tysięcy uzyskiwało możliwość legalnej emigracji do Stanów Zjednoczonych.

Więcej w całej rozmowie.

______________________

Data emisji: 2.11.17/ 3.11.17

Godzina emisji: 12.51/ 13.45