Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 17.11.2017

Nowe decyzje ws asesorów. „Zmiana zdania KRS nastąpiła z powodu nacisku społecznego”

Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. W końcu października KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. O decyzji asesorów ws. KRS mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, wiceprezes Ordo Iuris.

„Z pism asesorów sądowych do KRS wynika, że nie żądano od nich wcześniej dołączenia zaświadczeń lekarskich i psychologicznych; oni nie ponoszą za to winy” - podkreślała Krajowa Rada Sądownictwa. W październiku KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów mianowanych przez ministra sprawiedliwości, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. W czwartek KRS zdecydowała, że ponownie rozpatrzy indywidualnie sprawy 255 asesorów, który dołączyli brakujące dokumenty.

Jak powiedział rzecznik KRS Waldemar Żurek, z pism asesorów do KRS, w których dołączali te zaświadczenia, wynika, iż nie żądano od nich ich wcześniej. Zdaniem Żurka oznacza to, że wielu z nich podziela stanowisko Rady w tej sprawie. "To potwierdza, że to nie jakiś wymysł KRS, ale wymóg ustawowy" - dodał Żurek.

Zdaniem Jerzego Kwaśniewskiego wszyscy asesorzy słusznie wskazali, że z przepisów ustawy wynika, że nie muszą składać oświadczeń. - Z punktu widzenia dobra wymiaru sądownictwa trzeba wyrazić wdzięczność, że KRS przyznała się do błędów ws. asesorów. Ci asesorzy mają za sobą lata ciężkiej pracy i kilkadziesiąt egzaminów, a z przyczyn politycznych zostali zatrzymani w swojej karierze i służbie wymiarowi sprawiedliwości. Trudno traktować inaczej wypowiedzi sędziego Żurka jak manipulację – powiedział prawnik.

Według gościa Polskiego Radia 24 trudno, by działania KRS budowały poszanowanie dla prawa - Dobrze, że KRS się wycofuje, ale szkoda, że psuje praktykę stosowania prawa. Jeśli tego typu działania pochodzą ze środowiska sędziowskiego KRS, to jest to tym bardziej gorszące. Nawet w dzisiejszych wypowiedziach sędziego Żurka słyszymy pobrzmiewające zarzuty co do konstytucyjności instytucji. Chyba wszyscy jesteśmy przekonani, że zmiana zdania przez KRS nie nastąpiła z przyczyn prawnych, tylko z powodu nacisku społecznego – mówił Kwaśniewski.

W końcu października KRS postanowiła nie powoływać 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. KRS skorzystała z prawa do wyrażenia sprzeciwu co do powierzenia im obowiązków sędziego. Minister Ziobro uznał, iż KRS pokazała, że „jest ciałem niereformowalnym”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

__________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 17.11.2017

Godzina emisji: 15:08