Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 19.11.2017

Mocne słowa Donalda Tuska o sytuacji w Polsce. "Bardzo wyrachowane i nieprawdziwe"

– Donald Tusk takimi wypowiedziami jątrzy i próbuje wkładać kij w mrowisko – w ten sposób wpis szefa Rady Europejskiej na Twitterze, krytykujący politykę polskiego rządu, skomentował dr Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tusk zarzucił m.in. odejście od rządów prawa, atak na sądy i sektor pozarządowy oraz zasugerował realizowanie przez rządzących planu Kremla.
Donald TuskDonald Tuskflickr/Kancelaria Premiera/CC BY-NC-ND 2.0

Tusk napisał w niedzielę na swoim prywatnym koncie na Twitterze: "Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie".

– Po ostatniej wizycie w Polsce, związanej z obchodami Święta Niepodległości, Donald Tusk zauważył swoją szansę na powrót do krajowej polityki. Raczej nie grozi mu w najbliższym czasie większa ogólnoeuropejska kariera. W związku z tym szuka swojego miejsca. Może być to również próba przygotowania gruntu pod start w najbliższych wyborach prezydenckich. Rozpoznaje bojem sytuację na krajowej scenie politycznej. Chciał zbadać reakcję, jaka pojawi się w odpowiedzi na jego słowa – powiedział dr Andrzej Gil.



Na wpis Donalda Tuska odpowiedziała, m.in. premier Beata Szydło, która stwierdziła, że słowa byłego premiera są atakiem nie tylko na polski rząd, ale tak naprawdę na Polskę. – To wszystko, o czym napisał Tusk jest bardzo emocjonalne i nieprawdziwe. Dlatego reakcja ze strony rządu musiała się pojawić. Sądzę, że wpis pojawił się po to, by wprowadzić zdenerwowanie u polityków obozu rządzącego i myślę, że cel został osiągnięty – dodał dr Andrzej Gil.

W audycji Beata Kukiel-Vraila, korespondentka Polskiego Radia w Atenach, zapowiedziała rozpoczynającą się trzydniowa wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Grecji.

Zaś dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa, odniósł się do wojny informacyjnej z Rosją.

W części informacyjnej audycji m.in. o udanym występie polskich skoczków w zawodach Pucharu Świata w Wiśle, uroczystościach pogrzebowych Żołnierza Niezłomnego Antoniego Dołęgi ps. „Znicz”, apelu Polaków mieszkających w Niemczech o przyznanie im statusu mniejszości narodowej, a także o I Światowym Dniu Ubogich.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Filip Jastrzębski.

Audycję Północ-Południe prowadziła Maria Furdyna.

PAP/Polskie Radio 24/db

____________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 19.11.17

Godzina emisji: 21:06