Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 23.11.2017

Projekty ustaw o KRS i SN w Sejmie. Najważniejsze zmiany

W Sejmie prace nad zmianami w wymiarze sprawiedliwości. Podczas trwającego posiedzenia izby niższej odbyła się debata nad prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. W magazynie Północ-Południe rozmowa z Adamem Tomczyńskim, prawnikiem, byłym sędzią.

Zgodnie z projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, członków KRS spośród grona sędziów będzie wybierał Sejm większością 3/5 głosów na wspólną, czteroletnią kadencję. Gdyby nie udało się wybrać kwalifikowaną większością piętnastu członków Rady, to prezydent proponuje, by parlamentarzyści głosowali imiennie. Każdy poseł miałby jeden głos.

– Najcenniejsze jest to, że Krajowa Rada Sądownictwa nie będzie wybierana przez samych sędziów. Dobrze, że KRS wreszcie będzie wybierany przez demokratycznie wybrany organ, przez parlament. Idea, w której sędziowie sami się wybierają, a potem się sami awansują, jest nonsensem – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Tomczyński. – Trójpodział władzy nie polega na tym, że władza sądownicza może robić to, co chce i nie jest kontrolowana przez nikogo. Wszystkie władze mają się wzajemnie sprawdzać – dodawał ekspert.

W kontekście Sądu Najwyższego, propozycje prezydenta przewidują między innymi utworzenie dwóch nowych izb SN: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która zajmie się rozpatrywaniem skarg nadzwyczajnych i sprawami z zakresu prawa publicznego, a także Izby Dyscyplinarnej, która będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Więcej w całej rozmowie

W programie również m.in. o spotkaniu premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/zz

______________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 23.11.17

Godzina emisji: 21.00