Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 01.12.2017

Ustawa o SN skierowana do II czytania. "Reforma jest nieunikniona"

Sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS zgłoszone do projektu. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu oraz przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa. O reformie wymiaru sprawiedliwości mówili Edyta Hołdyńska (wPolityce.pl), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Michał Matys (pisarz i publicysta).
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS

Opracowane przez komisje projekty oceni teraz prezydent Andrzej Duda - zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. "To jeszcze nie zwieńczenie całego procesu" - podkreślił. Według PiS spełniono najważniejsze oczekiwania prezydenta – "w kształcie, który powinien go satysfakcjonować”. Opozycja mówi o „położeniu ręki przez polityków na niezależnych sądach".

Zdaniem Tomasza Sakiewicza reforma jest nieunikniona. – Ten serial się nie kończy. Mamy bardzo niejasną postawę Kancelarii prezydenta w tej sprawie. Nie wiem czy umowa między prezydentem a prezesem PiS została zrealizowana. Sędziowie, jako "nadzwyczajna kasta", "odjechali" nie tylko pod względem patrzenia na innych z góry, ale także patrzenia na siebie. Widać jak bardzo ta grupa była wyizolowana od społeczeństwa. Krzywdzi to większość przyzwoitych sędziów. Będzie zewnętrzny mechanizm rotacji w sądownictwie, którego brakowało, bowiem do tej pory to środowisko gniło – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według Michała Matysa niejasna jest postawa posłów PiS-u. – Opierałbym się na tym, co mówią prezydenccy ministrowie i Zofia Romaszewska, którzy mówią, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Inną rzeczą jest czy ta reforma jest reformą. Zmiany powinny polegać na usprawnieniu procedur, które przyśpieszą postępowania sądowe, zmiany kadrowe powinny być na końcu. Nie uważam, by wymiana kadr była remedium na wszystko. Polskie sądy to dramat, lecz wymiana prof. Gersdorf na innego profesora tego nie zmieni – mówił komentator.

W opinii Edyty Hołdyńskiej mamy do czynienia z rzeczywistą reformą wymiaru sprawiedliwości. – Prezydent z Wietnamu pokiwał obozowi rządowemu palcem, że jeśli nie zostaną spełnione jego warunki brzegowe, to ustaw nie podpisze. Ustawa o sądach powszechnych weszła w życie, więc zmiany w sądach są realne i wdrażane cały czas. To nie tylko wymiana kadr, ale aż wymiana kadr. Nie chcemy takiej kasty w polskim sądownictwie – wskazywał publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 01.12.2017

Godzina emisji: 08:06