Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 15.12.2017

Koniec Nord Stream II za zrzeczenie się reparacji?

Według portalu Politico, Niemcy mieli zastanawiać się nad zaproponowaniem Polsce układu, w ramach którego zaniechaliby oni budowy gazociągu Nord Stream II, w zamian za wycofanie się Warszawy z żądań dotyczących reparacji wojennych. W Polskim Radiu 24 komentarz Wojciecha Jakóbika z BiznesAlert.pl. Sprawę komentował też Piotr Semka z "Do Rzeczy".
Posłuchaj
  • 15.12.17 Koniec Nord Stream II za zrzeczenie się reparacji? Rozmowa z Wojciechem Jakóbikiem

Pomysł dotyczący tej swoistej transakcji miał jednak upaść w momencie załamania się rozmów koalicyjnych między CDU/CSU a liberałami i zielonymi. Obecnie chadecy rozmawiają SPD, która jest przychylna inwestycji, jaką jest Nord Stream II.

– Z polskiego punktu widzenia to i tak nie byłaby rozsądna propozycja – oceniał na naszej antenie Wojciech Jakóbik. – Reparacje to polityczna kwestia, rozgrzewająca wszystkich, ale z prawnego punktu widzenia nie mamy tu zbyt wiele do ugrania (…). Porzucanie przy tym strategicznego celu, jakim jest zablokowanie Nord Stream II, nie byłoby dobre dla naszego kraju – dodawał gość PR24.

Zdaniem Piotra Semki Niemcy bardziej się liczą z Rosją niż Polską. - Może Niemcy woleliby, by temat reparacji był zdjęty z porządku, natomiast nie wyobrażam sobie żadnych negocjacji, które byłyby na temat połączonych z Nord Stream 2. W gazociąg firmy niemieckie zaangażowały duże pieniądze, dlatego nie sądzę, by rząd w Berlinie decyzję o przyszłości Nord Stream 2 wiązał z dealem z Polską. Rząd niemiecki unika negocjacji z rządem PiS-u, bojąc się, że wywołałoby to irytację w Niemczech i wściekłość strony rosyjskiej – mówił dziennikarz.

Tymczasem, Die Welt ujawnił dokumenty, z których wynika, że najważniejsi niemieccy politycy, w tym  Angela Merkel i szef MSZ Sigmar Gabriel wielokrotnie spotykali się z przedstawicielami rosyjskiego Gazpromu. Celem tych rozmów było przeforsowanie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Z posiadanego przez Die Welt terminarza spotkań Urzędu Kanclerskiego, MSZ, ministerstwa gospodarki a także niemieckich ambasad, wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat dochodziło do bardzo częstych kontaktów ministrów, sekretarzy stanu, pracowników niemieckiej dyplomacji, a nawet kanclerz Angeli Merkel z przedstawicielami rosyjskiego Gazpromu lub władzami Nord Stream 2

Obecny szef MSZ Sigmar Gabriel, który wielokrotnie opowiadał się za budową Nord Stream 2 regularnie spotykał się z władzami Gazpromu i to w okresie, gdy toczyły się walki we wschodniej Ukrainie. Jak wynika z dokumentów niemieccy dyplomaci i politycy do licznych kontaktów z rosyjskimi przedsiębiorcami wykorzystywali także niemieckie ambasady i konsulaty.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Polska, kraje bałtyckie, Ukraina, a także Unia Europejska sprzeciwiają się projektowi.

Więcej w całej rozmowie z Wojciechem Jakóbikiem.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 15.12.17

Godzina emisji: 15.08