Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 09.01.2018

Mariusz Błaszczak szefem MON. Nowe otwarcie?

– Minister Macierewicz wzbudzał bardzo dużo kontrowersji; szczególne wątpliwości mogły prowokować jego relacje z prezydentem, to nie wyglądało dobrze – mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, publicysta. Antoni Macierewicz na stanowisku szefa MON został zastąpiony przez dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka.

nowy-rzad-12 (1).jpg
Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie w gabinecie Morawieckiego

Bronisław Wildstein, wskazując na problem, jakim był konflikt na linii prezydent-szef MON, zauważył, że w resorcie obrony pod rządami Antoniego Macierewicza podejmowano także słuszne decyzje. – To powołanie wojsk obrony terytorialnej, czy też nastawienie na ścisły związek z NATO – wskazywał na naszej antenie publicysta, zwracając przy tym uwagę, że niektóre środowiska niesprawiedliwie oceniały byłego już szefa MON.

– Kampanie szkalowania, w których przodowała „Gazeta Wyborcza”, są zupełnie nieakceptowalne – powiedział. – Jeżeli nawet jednak mamy do czynienia z takimi działaniem, to nie znaczy, że mamy przymykać oczy (…) na to, co się działo – dodawał Bronisław Wildstein, odnosząc się do relacji na linii prezydent-MON.

Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego - czytaj więcej

W opinii Wildsteina, powołanie nowego szefa resortu obrony może być swego rodzaju nowym otwarciem. – Być może jest tak, że Mariusz Błaszczak, którego poznaliśmy jako dobrego szefa MSWiA, doprowadzi do harmonijnych relacji między MON a prezydentem – wskazywał gość PR24, zaznaczając, że konflikt między politykami na tych stanowiskach wynika niejako z obecnie obowiązującej konstytucji.

Sam Antoni Macierewicz, przekazując swoje obowiązki Mariuszowi Błaszczakowi, powiedział, że zmiany zachodzące w armii nie byłyby możliwe gdyby „nie wielki wysiłek narodu polskiego”, który – jak dodał – „zmaterializował się w decyzji z jesieni 2015 roku; wyboru tych, którzy naprawdę chcą zmieniać Polskę”. – Tych, którzy udowodnili przez te wszystkie lata, że nie słowa i nie propaganda, ale czyny są źródłem tej zmiany. Jednym z najistotniejszych czynów jest budowa silnej polskiej armii. Mówię to w rocznicę 100-lecia odzyskania państwowości polskiej, odzyskania dzięki armii, odzyskania dzięki czynowi zbrojnemu, odzyskania dzięki tym setkom tysięcy Polek i Polaków, które w mundurach wywalczyły polskie granice i odbudowały polską państwowość – mówił.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24/PAP/zz

____________________ 

Data emisji: 9.01.18

Godzina emisji: 16.40