Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 11.01.2018

Debata Poranka: Jaka polityczna przyszłość czeka Antoniego Macierewicza?

Dymisja Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej zaskoczyła wielu komentatorów polskiej sceny politycznej, a także wywołała negatywne komentarze części wyborców Prawa i Sprawiedliwości. O politycznej przyszłości i dokonaniach w MON byłego ministra mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński i wiceprezes Antoni Macierewicz podczas posiedzenia SejmuPrezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński i wiceprezes Antoni Macierewicz podczas posiedzenia Sejmu PAP/Radek Pietruszka

Na wniosek ministra obrony Mariusza Błaszczaka, b. szef MON Antoni Macierewicz został szefem podkomisji wyjaśniającej katastrofę smoleńską - informuje portal niezależna.pl. Według Michała Rachonia kwestia katastrofy smoleńskiej jest ważna dla Polski, – Fakt, że Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło taką decyzję o postawieniu Macierewicza na czele komisji wyjaśniającej fundamentalną dla Polski sprawę, wskazuje, że wątpliwości będą wyjaśnione – powiedział dziennikarz.

Według Michała Rachonia przez ostatnie dwa lata Antoni Macierewicz był na celowniku opozycji. - Antoni Macierewicz był pod artyleryjskim ostrzałem przeciwników politycznych nawet zanim wszedł do rządu. Przypuszczam, że przyczyny odejścia ministra były polityczne. Dwie rzeczy są dokonaniami fundamentalnymi ministra Macierewicza: wskazanie co się wydarzyło podczas katastrofy smoleńskiej i powołanie WOT. Te kierunki związane z modernizacją armii są wspierane przez naszych sojuszników i będą kontynuowane przez Mariusza Błaszczaka – powiedział komentator.


Michał Rachoń (P) i Sebastian Gajewski (L), foto: PR24/PJ Michał Rachoń (P) i Sebastian Gajewski (L), foto: PR24/PJ

Zdaniem Sebastiana Gajewskiego odejście Antoniego Macierewicza było sprawą wizerunkową. - Rewolucja się kończy i jej przywódcy muszą się przesunąć do drugiego rzędu. To wyjaśnienie tego, dlaczego Antoni Macierewicz przestał być w rządzie. To polityk ważny dla twardego elektoratu PiS. Nie można o nim zapominać, ale PiS przy wysokim poparciu musi pamiętać, by zatrzymać te kilkanaście proc. wyborców, którzy nie mieszczą się w twardym jądrze – mówił ekspert.

W ocenie Rachonia największym problemem polskiej prawicy w III RP były podziały. – Jestem przekonany, że podziałów nie będzie. 10 kwietnia 2010 roku pokazał, że nie ma ucieczki od geopolityki. W Polsce istnieje w tej chwili jedno środowisko, które to rozumie. Historia polityczna Antoniego Macierewicza jest dłuższa niż ta w III RP. Wizja jaka wynika z tej drogi, jest jasna. Ta wizja jest realizowana w Polsce po raz pierwszy od II wojny światowej – wskazywał redaktor.

Jak podkreślał Gajewski, dzięki jedności prawicy PiS jest u władzy. - Trudno spodziewać się podziału w Zjednoczonej Prawicy na tle odejścia z rządu premiera Morawieckiego Antoniego Macierewicza. Źródłem siły prawicy jest jedność. Aczkolwiek, Macierewicz był współtwórcą siedmiu partii, z których odchodził i zakładał nowe ugrupowanie. Nie jestem przekonany, że Antoni Macierewicz nie byłby w stanie odejść z PiS-u i założyć swojej formacji politycznej. To polityk nieobliczalny – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 11.01.2018

Godzina emisji: 08:06