Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 21.01.2018

Szef polskiego MSZ spotkał się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Około godziny trwało w Brukseli spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Rozmowa odbyła się w saloniku na lotnisku w belgijskiej stolicy. Jakie znaczenie dla Polski może mieć ta rozmowa? Swoimi przewidywaniami podzielił się w audycji „Północ-Południe” Grzegorz Gil, politolog z UMCS w Lublinie.
Szef MSZ Jacek CzaputowiczSzef MSZ Jacek Czaputowicz PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Minister Czaputowicz powiedział, że było to dobre potkanie i cieszy się, że do niego doszło. - Osiągnęliśmy wiele zbieżnych punktów – zauważył szef polskiego MSZ. - Omówiliśmy kwestie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, powiedziałem jak my to widzimy i że jest on w pełni legalny. Umówiliśmy się też na dalsze konsultacje na szczeblu ekspertów i zaprosiłem Fransa Timmermansna do Warszawy – powiedział w TVP Info minister.

– Należy zauważyć, że to spotkanie miało charakter kurtuazyjny, zapoznawczy i o tym minister Czaputowicz mówił. Warto też wspomnieć, że od kilku tygodni, zarówno z Warszawy, jak i z Brukseli, napływają o wiele bardziej łagodne komentarze dotyczące wzajemnych relacji. To pokazuje, że Unia dostrzega, iż tak naprawdę sankcje wobec Polski mogą być miną dla Komisji Europejskiej, która niekoniecznie musi znaleźć odpowiednią liczbę państw do poparcia artykułu 7. – ocenił Grzegorz Gil, politolog z UMCS w Lublinie.

Zadowolony ze spotkania jest także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Frans Timmermans napisał na jednym z portali społecznościowych, że rozmowa dotyczyła kwestii praworządności i że ma nadzieję na kontynuowanie dialogu między Brukselą a Warszawą.

– Ze strony Brukseli wyraźnie widać dużą wolę prowadzenia rozmów z Polską i niepodkręcania atmosfery. Osiągnięcie kompromisu nie będzie łatwe. Co do tego nie mam złudzeń. Obie strony zechcą wyjść z tego konfliktu z twarzą, co nie ułatwi zadania. Osobiście przygotowałbym się na dłuższy okres rozstrzygnięć.

Komisja Europejska domaga się zmian w reformach sądownictwa. Uważa, że zagrażają one niezależności i niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Polska odpiera zarzuty. Mówi, że jako suwerenny kraj ma prawo reformować sądownictwo wedle własnego uznania. Oprócz tej kwestii rozmowa polskiego ministra z wiceszefem Komisji dotyczyła też polityki migracyjnej i przyjmowania uchodźców.

Ponadto w audycji rozmowa z Arturem Wróblewskim, amerykanistą z Uczelni Łazarskiego, na temat paraliżu rządowej administracji USA.

W części informacyjnej audycji m.in. o reakcji polskich władz wobec stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” propagującego nazizm, sukcesie polskich skoczków narciarskich, którzy zdobyli brązowy medal na mistrzostwach świata w lotach, decyzji SPD o rozpoczęciu rozmów z CDU/CSU na temat zawiązania rządowej koalicji w Niemczech, a także o 144. rocznicy urodzeń Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera II RP i lidera ruchu ludowego.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Dariusz Matyja.

Audycję Północ-Południe prowadził Piotr Wąż.

PAP/IAR/Polskie Radio 24/db

___________________ 

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 21.01.18

Godzina emisji: 21:06