Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 06.02.2018

Prezydent podpisał ustawę o IPN. „Najlepsze z możliwych wyjść”

Prezydent podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. W specjalnym oświadczeniu Andrzej Duda powiedział, że nowelizacja dotyczy bolesnej i delikatnej kwestii. Jednak ochrona dobrego imienia państwa polskiego i Polaków przed pomówieniami o udział w zagładzie jest decydująca - oświadczył. O decyzji prezydenta ws. ustawy o IPN-ie mówili w audycji Debata Dnia Adam Borowski („Gazeta Polska”) i Grzegorz Gruchalski (Warszawskie Forum Samorządowe).
Posłuchaj
  • 06.02.2018 Adam Borowski i Grzegorz Gruchalski o podpisaniu przez prezydenta ustawy o IPN-ie.

Zdaniem Adama Borowskiego decyzja prezydenta to najlepsze z możliwych wyjść. – Prezydent nie miał wyjścia, jeśliby miała być zachowana spójność obozu rządzącego. To, że ustawa została odesłana do Trybunału, da czas stronie izraelskiej do refleksji, a polskiej do wyjaśniania naszego stanowiska. Zawetowanie byłoby niedobre – to byłoby związane z utratą twarzy. Gdy TK stwierdzi, że ustawa jest niekonstytucyjna, to trzeba będzie ją zmienić – powiedział publicysta.

Według Grzegorza Gruchalskiego ruch prezydenta był jedynym możliwym do wykonania. – Decyzja prezydenta była raczej dobra. Andrzej Duda nie wykonał kroku w tył, czyli nie zawetował ustawy. Podpisanie nowelizacji oceniam jako pozytywny omen na przyszłość. Ta decyzja daje czas polskiej stronie na przygotowanie mocnych argumentów. W ostatnich dniach polska dyplomacja była pod bardzo dużym ostrzałem, potrzeba trochę wyciszenia. Straty wizerunkowe są mocne, ale mam nadzieję, że dyplomacja wyjdzie z nich obronną ręką – mówił komentator.

W ocenie Adama Borowskiego jesteśmy w czasie walki o przyszłą polską suwerenność. – Premier Netanjahu powiedział, że udział Polski w Holokauście był systemowy, co jest nie do przyjęcia. Walczymy, by wyrwać się z pozycji kraju peryferyjnego, którego poklepuje się po plechach, ale nie ma żadnego znaczenia, na kraj ważny w Europie Środkowej, który może pełnić role przywódcze. Porozumienie między Pałacem Prezydenckim, Nowogrodzką i Alejami Ujazdowskimi musi być harmonijne, by był jednolity przekaz – stwierdził Borowski.

Jak podkreślał Grzegorz Gruchalski, teraz potrzebna jest praca dyplomatyczna, by wyciszyć emocje. – W Izraelu trwa kampania wyborcza, więc politycy w sposób wyostrzony przedstawiają swoje racje. Wiadomo, że gra się na emocjach, dlatego wielu polityków izraelskich uznało, że to dobry moment, by pokazać przekłamany obraz historii. Mam nadzieję, że po podpisie emocje opadną. Bardzo ważna jest rola dyplomacji, które będą tłumaczyły stronie izraelskiej w jaki sposób ustawę można poprawić. Ważne, by znaleźć rozsądny kompromis, który ograniczy nasze straty wizerunkowe – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 06.02.2018

Godzina emisji: 17:10