Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 02.03.2018

NATO: groźby Rosji nie do przyjęcia

Sojusz Północno-Atlantycki oświadczył, że rosyjskie groźby pod adresem jego członków są „nie do zaakceptowania i mają efekt odwrotny do zamierzonego”. To reakcja na czwartkową prezentację rosyjskiej broni hipersonicznej, którą prezydent Władimir Putin nazwał „nie do pokonania”. O orędziu prezydenta Rosji i reakcji NATO mówił w audycji Północ-Południe ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.

Chodzi o pociski manewrujące, które poruszają się niżej i z dużo większą prędkością niż rakiety, przez co są niewykrywalne dla radarów. Podczas czwartkowego przemówienia w rosyjskim parlamencie przywódca pokazał multimedialne prezentacje nowoczesnych technologii wojskowych. Władimir Putin poinformował, że pierwsze hipersoniczne pociski trafiły do jednostek rosyjskiej armii.  

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu w odpowiedzi oświadczyła, że Sojusz będzie kontynuował dwutorowe podejście do Rosji - dialog połączony z silnym odstraszaniem i obroną. Podkreśliła, że NATO-wska obrona antyrakietowa nie jest zaprojektowana ani skierowana przeciwko Rosji.

Zdaniem Jarosława Guzego zimna wojna między Rosją a Zachodem trwa od dłuższego czasu. – Wyścig zbrojeń trwa. Na koniec kampanii wyborczej w Rosji Władimir Putin zaserwował militarną retorykę skierowaną do wewnątrz, ale też słyszalną na zewnątrz. Oświadczenia USA i NATO były spokojne. Amerykanie mówili, że to co mówił Putin nie jest dla nich niespodzianką. Zachód cały czas reaguje na rzeczy, które robi Putin. Do wzmocnienia wschodniej flanki NATO udało nam się zachęcić sojuszników między innymi przez takie groźby, które wypowiadał Putin – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta NATO chce zrównoważyć zagrożenie ze strony Rosji. -  Rosja rozwija zdolności ofensywne. Przeciwwagą dla tych rakiet jest cała siła uderzeniowa NATO i arsenał nuklearny USA. Rosja jako całość jest słabsza od NATO, Putin o tym wie i rakiety tego nie zmieniają. Putin prezentuje się jako orędownik obrony Rosji przed wyimaginowanym zagrożeniem. USA prawdopodobnie będą modernizować arsenał nuklearnym, ponieważ muszą odpowiedzieć na ruchy Rosjan. Niestety, jesteśmy krajem granicznym, więc pomysły Rosji są dla nas groźne – mówił Guzy.

Zaniepokojenie wystąpieniem rosyjskiego prezydenta było tematem rozmowy telefonicznej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta USA Donalda Trumpa. Analitycy mówią o ryzyku powrotu do wyścigu zbrojeń.

W programie także komentarz europeisty prof. Tomasza Grzegorza Grossego do sytuacji politycznej w Niemczech i zakończonej kampanii przed wyborami we Włoszech.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 02.03.2018

Godzina emisji: 21:37