Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 06.03.2018

Sejm wybrał nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Komentarz senatorów PiS i PO

Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, a sześć klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły też udziału w głosowaniu. O wyborze nowego składu KRS mówili w audycji Rozmowa PR24 senatorowie – Mieczysław Augustyn (PO) i Artur Warzocha (PiS).
Wideo
  • 2018-03-06_klaren.mp4
Posłuchaj
  • 06.03.2018 Artur Warzocha i Mieczysław Augustyn o wyborze nowego składu KRS.
Czytaj także

Według Mieczysława Augustyna, "z wyroków Trybunału Konstytucyjnego można wywieść, że to sędziowie ze swojego środowiska wyłaniają pozostałych członków KRS". – Ustawa o KRS narusza punkt konstytucji, który mówi o tym, że Sejm wybiera czterech przedstawicieli KRS, a Senat dwóch i nie ma od tego żadnego odstępstwa. Mówi o tym zdecydowana większość konstytucjonalistów. Konstytucję należy traktować literalnie i do tego zachęcamy. Nie zaprzeczamy, że pewne zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale wszystkie zmiany muszą być dokonywane w ramach przepisów konstytucji – mówił senator.

Zdaniem Artura Warzochy, literalne rozumienie konstytucji powodowałoby swego rodzaju paraliż legislacyjny.  Krytycznie o funkcjonowaniu KRS wypowiadali się prawnicy, którzy są uznawani przez PO za autorytety, jak sędzia prof. Rzepliński. W rozdziale VIII konstytucji, gdzie jest mowa o sądach i trybunałach, jest wyraźnie powiedziane, że sposób i tryb wyboru reguluje ustawa. Gdyby konstytucję traktować literalnie, to nie można by uchwalić żadnej ustawy. PO nie włączyła się demokratyczny proces zmian w sądownictwie. Należy to odczytywać jako chęć cementowania patologii w sądownictwie – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W opinii Mieczysława Augustyna, m.in. w kontekście zmian w KRS, można mówić o upolitycznieniu sądów. – Reformy, które zostały dotychczas wprowadzone wydłużyły czas rozpatrywania spraw o 20 proc. Wiele ustawowych gwarancji dotyczących niezawisłości sędziów zostało usuniętych. To piąta ustawa ws. wymiaru sprawiedliwości, która narusza prawne gwarancje niezależności. Ufamy, że sędziowie będą odporni na naciski – stwierdził komentator.

Jak oceniał natomiast w PR24 Artur Warzocha, zmiany w sądownictwie zmierzają w dobrym kierunku, a kontrola nad wymiarem sprawiedliwości wreszcie trafiła do społeczeństwa. – Dotychczas sędziowie, którzy sprzeniewierzali się Polakom, mogli liczyć na parasol ochronny KRS. Jeśli pan senator Augustyn mówi, że wybór członków KRS przez Sejm to upolitycznienie, to przypominam, że tych posłów wybierają ludzie. Sędziowie stanu wojennego długo jeszcze osądzali w wolnej Polsce – wskazywał polityk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Rozmowa PR24 w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 06.03.2018

Godzina emisji: 16:10