Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 17.03.2018

Minister sprawiedliwości: nie ma miejsca dla sędziów złodziei w polskim sądownictwie

– Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce – oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dotyczący usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją. Do tematu odniósł się Marek Domagalski, publicysta „Rzeczpospolitej”.

Ziobro odniósł się w ten sposób do piątkowej decyzji Sądu Najwyższego, który złagodził karę wobec sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki.

- Nie toleruję i nie akceptuję tego rozstrzygnięcia i takich rozstrzygnięć – podkreślił Zbigniew Ziobro. - Nie ma miejsca dla sędziów złodziei w polskim sądownictwie. I mówię to jasno i stanowczo w imieniu rządu dobrej zmiany – oświadczył minister.

– Pytanie dotyczące tego, czy sędzia, któremu udowodni się kradzież powinien zostać wyrzucony z zawodu, nie jest łatwe. Propozycja ministra jest ciekawa i zaskakująca. Myślę, że będzie kontrowersyjna, choć nietrudna do wdrożenia. Należy zaznaczyć, że wyrzucenie z zawodu jest karą bardzo ciężką. Są jeszcze upomnienia lub nagany. Dlatego propozycja ministra jest dużym rygorem wobec sędziów – powiedział Marek Domagalski.

Ziobro dodał, że powstała już pierwsza wersja zmian w prawie, ale dalej będzie można nad nią pracować, „gdy wpłyną zamówione przez nas opinie i będziemy mogli skonfrontować tę propozycję z rozwiązaniami systemowymi, które funkcjonują w innych krajach europejskich".

– Osobiście nie chciałbym być sądzonym przez sędziego złodzieja. Jednak należy postawić pytanie, czy sędzia, który ukradł rzecz wartą kilka złotych jest złodziejem w pełnym tego słowa znaczeniu – dodał Marek Domagalski.

Minister nawiązał też do Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. „To, co wczoraj się stało w tej sprawie, uzasadnia też w pełni powołanie Izby Dyscyplinarnej, która wzbudziła taką niechęć, agresję i obrazę w środowisku części sędziów, którzy uważają się za nadzwyczajną kastę" – powiedział szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ponadto w audycji korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski w Moskwie rozmawiał z Ilią Altmanem, profesorem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Historyczno-Archiwistycznego, a także współzałożycielem Centrum Naukowo – Edukacyjnego „Holokaust”. Tematem była wiedza Rosjan na temat relacji polsko – żydowskich w czasie II wojny światowej.

W części informacyjnej audycji m.in. o niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji, sukcesie polskich skoczków narciarskich, którzy zajęli 2. miejsce w konkursie drużynowym w Vikersund, trwających ustaleniach przyczyn katastrofy smoleńskiej, zaostrzającym się konflikcie dyplomatycznym pomiędzy Rosją i Wielką Brytanią, a także o zakończonej dwudniowej wizycie na Litwie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Maciej Nowak.

Magazyn „Północ-Południe” prowadził Piotr Wąż.

__________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

PAP/Polskie Radio 24/db

Data emisji: 17.03.18

Godzina emisji: 21:06