Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.03.2018

Prezydent zawetował tzw. ustawę degradacyjną. Komentarze

Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną. Zgodnie z jej założeniami stopni oficerskich i podoficerskich miałyby zostać pozbawione osoby, które będąc w organach bezpieczeństwa państwa, działały na rzecz podtrzymywania reżimu komunistycznego oraz na szkodę państwa polskiego. Decyzję prezydenta komentowali w Polskim Radiu 24 historyk, politolog prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennego.Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennego.Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory Europejskiego Centrum Solidarności
Posłuchaj
  • 30.03.18 Prof. Andrzej Gil o zawetowaniu przez prezydenta tzw. ustawy degradacyjnej
  • 30.03.18 Marcin Makowski o zawetowaniu przez prezydenta tzw. ustawy degradacyjnej
  • 30.03.18 Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy
Czytaj także

Wetuję tzw. ustawę degradacyjną. Nie jest to dla mnie łatwa decyzja – poinformował w piątek Andrzej Duda. - Mam wątpliwości. Odebranie stopni wojskowych kierownictwu WRON jest mało dyskusyjne, ale nie tylko ci ludzie składali się na WRON – uzasadnił swoją decyzję prezydent.

Jak stwierdził Marcin Makowski, „widać, że była to bardzo trudna decyzja dla prezydenta - sądząc chociażby po tym, jak długo motywował dość łatwy i prosty do ogłoszenia wniosek, czyli weto”.

- Argumenty prezydenta są logiczne i rzeczowe. Trudno polemizować z tezą, że umarli nie mogą się bronić i że państwo prawa powinno wziąć pod uwagę, że ich ewentualne kontrargumenty nie będą wysłuchane, a więc rozpatrzyć ew. procesy odwoławcze, być może uwzględnić pełnomocników – mówił gość.

Zdaniem Makowskiego, biorąc pod uwagę emocje polityczne panujące dziś w kraju, można stwierdzić, że zostanie to odebrane jako „obrona komunistów”.

Prof. Andrzej Gil podkreślił z kolei, że Ludowe Wojsko Polskie nie było wojskiem polskim, ale sowieckim. – Wojsko to strzelało do Polaków, napadło na sąsiedni kraj - Czechosłowację w 1968 roku i niczym wielkim się nie zasłużyło. Wydaje mi się, że prezydent poszedł w politykę. Temat degradacji nie cieszy się poparciem społecznym (...) i wydaje mi się, że jest to decyzja bardziej polityczna niż rzeczywiście oceniająca rzetelnie historię Ludowego Wojska Polskiego - oznajmił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24/IAR/pr

____________________ 

Data emisji: 30.03.18

Godzina emisji: 11:25, 11:35