Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 27.05.2013

Unia broni pszczół

Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły. Te żółto-czarne owady są szalenie istotne dla funkcjonowania naszego ekosystemu. W rolnictwie stosuje się obecnie pestycydy, które przyswajane z roślin przez miododajne stworzenia, atakują ich układ nerwowy i immunologiczny.
Unia broni pszczół flickr.com/staflo
Posłuchaj
  • 27.05 Tadeusz Woszczyński o problemach pszczół

Od grudnia 2013 roku Unia Europejska zakazuje używania środków ochrony roślin, które negatywnie wpływają na pszczoły. Bruksela decyzję argumentowała faktem, że te owady dają rocznie 22 miliardy euro przychodów w unijnym rolnictwie. O wpływie insektów na środowisko w PR24 mówił Tadeusz Woszczyński.
- Chemikalia szkodzą nie tylko pszczołom, ale i całemu ekosystemowi. Ich wpływ nie jest jedynie pozytywny. Ochrona roślin to nie wszystko. Ostatnio pojawiły się tez systemowe środki chemiczne, których skutki użycia uwidaczniają się dopiero po czasie.

Tadeusz
Tadeusz Woszczyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie foto: PR24/PJ


Różnego rodzaju pestycydy to nie jedyny problem unijnego pszczelarstwa.
- Zaraza, która prześladuje pszczoły to pajęczak Warroza, roztocz wielkości pchełki. Jest to pasożyt, który siada na pszczołę i spija z niej hemolimfę. Jeżeli jednak dobrze się zabezpieczy pasiekę przed pajęczakiem, to funkcjonuje ona bez zarzutów – dodał gość PR24.
Pszczelarstwo to nie tylko zmartwienia. W Polsce produkuje się wiele odmian miodu. W jaki sposób tworzą się różne rodzaje słodkiego przysmaku?
- Pszczoły mają pamięć kwiatową. Jeżeli pszczela rodzina zwęszy pożytek na jakimś drzewie, to korzysta tylko z tych miejsc. One angażują się w ten jeden teren, a inne rodziny zapylają inne drzewa, które są wokoło – podsumował Woszczyński.
PR24

tagi: