Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 26.07.2013

Tragedie na polskich plażach

Piękna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Niestety często do chodzi do tragicznych wypadków. Jak należy postępować, aby czuć się bezpiecznie podczas wakacyjnych kąpieli?
Tragedie na polskich plażach flickr/Old Shoe Woman
Posłuchaj
  • 26.07 Konrad Piotrowski o bezpiecznym wypoczynku nad wodą

Od początku roku w Polsce utonęło ponad 100 osób, a w ubiegły weekend aż 16. Zdaniem Konrada Piotrowskiego, ratownika i instruktora WOPR przyczyny utonięć są różne, ale najczęściej winę ponoszą sami urlopowicze.

- Często przed wejściem do wody pijemy alkohol, który obniża nasze zdolności motoryczne. W połączeniu z brawurą i przecenianiem swoich umiejętności może mieć to tragiczne skutki. Statystyki mówią, że pod wpływem alkoholu było aż 70% osób które utonęły w zeszłym roku. Przyczyną utonięcia może być także spożycie posiłku lub dużej ilości płynów przed wejściem do wody, a także brak rozgrzewki przed kąpielą.

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich najlepiej korzystać z kąpielisk strzeżonych. Z 440 zeszłorocznych utonięć jedynie 2 miały miejsce na plaży pod okiem ratowników. Szczególnie nierozsądne jest wchodzenie do wody w miejscach, w których obowiązuje zakaz kąpieli.

- Tam gdzie nie ma zakazu kąpieli, np. na dzikich plażach można się kąpać, ale należy zachować szczególną ostrożność. Woda to jest żywioł i jeśli nie zachowujemy odpowiednich reguł może się wydarzyć tragedia. To tak samo ryzykowne jak przejście przez jezdnie w nieoznakowanym miejscu – mówił Konrad Piotrowski.

PR24