Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Filip Jastrzębski 07.08.2013

Internet nie dla każdego

Internet jest w Polsce powszechny, dlatego zdawać się może, że problem wykluczenia cyfrowego ma charakter marginalny. Istnieją jednak grupy społeczne, które nadal mają problem ze swobodnym dostępem do Sieci. Nie chodzi tu jedynie o osoby w wieku 55 lat i więcej, ale o niepełnosprawnych, na potrzeby których wiele witryn wciąż pozostaje nieprzystosowanych.
Klawiatura dla niewidomychKlawiatura dla niewidomychFlickr.com/holisticmonkey
Posłuchaj
  • 07.08 Internet dla kazdego - Artur Marcinkowski

Problem nie dotyczy jedynie Polski, ale całego świata. W samej Unii Europejskiej 1/3 obywateli jest zagrożona wykluczeniem cyfrowym z różnych powodów. Co więcej nie są to jedynie osoby starsze, które nie czują chęci ani potrzeby nauki obsługi komputera. Kłopoty z równorzędnym dostępem do zasobów internetowych mają także ludzie niewidomi, niedosłyszący lub też niedowidzący.

- Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wykluczenie dotyczy tak licznej grupy osób. Istnieje wiele programów tzw. 50+, czyli dla osób które przekroczyły tę granicę wiekową. Większość operacji np. finansowych przeprowadzana jest za pośrednictwem sieci, dlatego umiejętność obsługi Internetu jest kluczowa zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych – omawiał problem w PR24 Artur Marcinkowski, Fundacja Widzialni.

Podejmowane są próby minimalizacji wykluczenia cyfrowego poprzez wdrażanie odpowiednich rozporządzeń dotyczących tworzenia stron WWW, zwłaszcza wśród placówek sektora publicznego. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie standardu WCAG, który umożliwia odsłuch zawartości strony internetowej przez programy czytające, z których korzystają osoby niewidome. 

- WCAG jest standardem, czyli sposobem tworzenia strony internetowej. Jest obowiązkowy na podstawie odpowiedniego rozporządzenia o dostosowaniu stron internetowych administracji publicznej. Przygotowanie witryny działającej w tym standardzie nie jest niczym nadzwyczajnym, ale wiedza na temat WCAG jest niewielka, dlatego postanowiliśmy uruchomić kierunek na Uniwersytecie Śląskim, który będzie poświęcony temu standardowi – mówił Gość PR24.

PR24/Grzegorz Maj

tagi: