Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 17.09.2013

Kaszmir – zarzewie konfliktu

► Wdrażanie programu neutralizacji broni chemicznej w Syrii powinno rozpocząć się w ciągu "najbliższych dni". Tak zapowiada Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej. Syria wstępnie zgodziła się ujawnić i oddać swoje zasoby broni chemicznej. Szczegóły tego porozumienia mają być ustalone w najbliższych tygodniach. Ale realizacja takiego porozumienia w warunkach wojennych będzie wielkim wyzwaniem dla społeczności międzynarodowej.
Kaszmirska panoramaKaszmirska panoramaflickr/Kashmir Pictures
Posłuchaj
  • 17.09.13 Świat w powiększeniu: Kaszmir – zarzewie konfliktu

- Bardzo dużym problemem byłaby weryfikacja tego, czy reżim Assada oddał cały zapas broni chemicznej. To byłoby trudne do sprawdzenia, zwłaszcza w czasie, kiedy toczą się walki. Trudną do realizacji kwestią mogłoby być także zapewnienie bezpieczeństwa międzynarodowym inspektorom – ocenił Jacek Durkalec z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Wybory do Bundestagu już za kilka dni. Wynik tych wyborów jest ważny nie tylko z punktu widzenia polityki wewnętrznej Niemiec, ale także z punktu widzenia Unii Europejskiej. To Niemcy wzięły bowiem na siebie główny ciężar walki z kryzysem finansowym w strefie euro. Czy jednak Niemcy nie są już zmęczeni rolą "europejskiego ratownika"?

- To jest nowa sytuacja dla Niemiec. Niemcy mają prowadzić, ale kiedy podejmują się tego zadania, to spada na nie fala krytyki – zwłaszcza ze strony państw południa Europy. Berlin powinien wziąć przykład ze Stanów Zjednoczonych, które podejmują niepopularne działania, ale są przygotowane na potencjalne zastrzeżenia ze strony innych państw i realizują zamierzone cele – powiedział Kai-Olaf Lang, ekspert berlińskiej Fundacji "Nauka i Polityka".

Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir – jeden z najdłuższych sporów terytorialnych świata, który co jakiś czas odżywa za sprawą starć granicznych między obiema stronami. Jakie są perspektywy zakończenia tego konfliktu i czy sami Kaszmirczycy nie mają go już na tyle dość, że woleliby żyć w niepodległym państwie?

- Starcia w Kaszmirze trzeba rozpatrywać pod kątem politycznym i ekonomicznym. Do takich przygranicznych potyczek dochodzi już od kilkudziesięciu lat. Z tego względu nie należałoby przesadzać w ocenach tego wydarzenia – ocenił dr Jakub Zajączkowski z Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Michała Strzałkowskiego!

PR24

tagi: