Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 22.10.2013

Światowy Dzień Osób Jąkających

Szybkie mówienie, powtarzanie głosek lub sylab – jąkanie. W Polsce na to schorzenie cierpi około pół miliona ludzi. 22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających. W tym dniu eksperci przypominają, że z tą przypadłością można sobie poradzić.
Światowy Dzień Osób Jąkającychflickr/McBeths Photography
Posłuchaj
  • 22.10.13 Tomasz i Ewa Galewscy o Światowym Dniu Osób Jąkających

Leczenie zaburzeń mowy jest zazwyczaj trudne i długotrwałe. Kluczem do sukcesu, jakim jest płynne wypowiadanie się, jest pozytywne nastawienie.

Tomasz
Tomasz Galewski i Ewa Galewska, foto: PR24/PJ

- Jąkanie można wyleczyć. Grzechem głównym terapeutów pracujących z ludźmi borykającymi się z tym schorzeniem jest odbieranie chorym nadziei na uzdrowienie. My od samego początku mówimy pacjentowi: „Jeśli będziesz chciał się pracować – poradzisz sobie z tym problemem” – wyjaśnił w PR24 Tomasz Galewski, psycholog z Kliniki Leczenia Jąkania.

Jąkanie jest nabytym zaburzeniem aparatu mowy. Jego przyczyny mogą być różne – lęk, poczucie winy, czy stres komunikacyjny. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniej terapii możliwe jest pełne wyleczenie schorzenia.

- Każdy mózg można podać ponownej edukacji – proces uczenia trwa do końca życia. Skoro mózg wyuczył się jąkania, to znaczy że może też posiąść umiejętność płynnego mówienia. Jąkanie, wbrew pozorom, nie jest nadaną cechą mózgu – oceniła Ewa Galewska, logopeda z Kliniki Leczenia Jąkania.

PR24/Mateusz Patoła

tagi: