Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 04.11.2013

Studencie, otwórz się na świat!

Coraz więcej studentów decyduje się na skorzystanie z programów zagranicznych wymian studenckich, stypendiów, praktyk i staży. To wyjątkowa możliwość zdobycia doświadczenia i zawarcia cennych, międzynarodowych znajomości.
Studencie, otwórz się na świat flickr.com/UNE Photos
Posłuchaj
  • 4.11.13 Dorota Rytwińska i Anna Korzekwa o studiach za granicą

Część studentów po kilku miesiącach na innej uczelni decyduje się pozostać w innym kraju na dłużej. Zdecydowana większość jednak wraca i kończy studia w Polsce. Jak młodzi Polacy oceniają nasze uczelnie na tle zagranicznych?

- Dla wielu studentów to ważny etap w życiu, ale tylko taki epizod. Wracają do nas z głową pełną pomysłów i nowych doświadczeń. Jeśli ktoś pół roku spędził na innej uczelni, ma skalę porównawczą. Bywają też opinie krytyczne i część studentów naprawdę docenia nasz uniwersytet, bo zauważają, że na uczelni zagranicznej wcale nie jest tak różowo – powiedziała Anna Korzekwa, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Warszawskiego.

Dorota
Dorota Rytwińska oraz Anna Korzekwa foto: PR24/JW

W ramach programu Erasmus studenci mają zapewnioną nie tylko możliwość nauki, ale także program rozrywkowo-integracyjny. Niektórzy po powrocie są zaskoczeni koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu na naukę, a inni z kolei - niskimi wymaganiami przyjmującej ich uczelni.

- Dużo zależy od osoby, która wyjeżdża na stypendium. Niektóre systemy edukacji mają troszkę inne podejście i dają więcej swobody. Polski student przyzwyczajony do naszego sposobu studiowania może wpaść w rodzaj pułapki, ponieważ nie potrafi sam zorganizować sobie pracy. Jednak powinniśmy pamiętać, że tu w kraju studenci też się bawią, więc nie jest to nic nadzwyczajnego również na wyjeździe – podkreślała Dorota Rytwińska, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, koordynatorka programu Erasmus.

PR24/Anna Mikołajewska

tagi: