Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
migracja
migrator migrator 12.03.2010

Dwupłciowe kurczaki pod lupą naukowców

W dawnych czasach zdezorientowani ludzie palili takie zwierzęta na stosie.

Naukowcy odkryli tajemnicę kurczaków chimer. Zwierzęta te są asymetryczne, ich prawy bok wygląda zupełnie inaczej niż lewy. Jedną stronę mają białą, drugą brązową. Z jednego profilu przypominają koguta, z drugiego przypominają kurę. W dawnych czasach zdezorientowani ludzie palili takie zwierzęta na stosie.

Tego rodzaju chimera rodzi się raz na 10 tysięcy kurcząt. Według naukowców z Instytutu Roslin w Edynburgu, badanie chimer przyniosło istotne naukowe odkrycie. Okazało się, że komórki tych ptaków nie muszą być programowane przez hormony, jak wcześniej przypuszczano.

Zwykłe komórki somatyczne tych ptaków mają płeć: są męskie lub żeńskie i takimi pozostają nawet jeśli spotkają się w jednym organizmie. Nawet po przeszczepieniu komórek żeńskich do części męskiej zachowują one nadal „żeńskie” cechy. Podobnie dzieje się w odwrotnym przypadku.

Prowadzący badania dr Michael Clinton mówi, że nie spodziewano się początkowo, że kurczak jest z jednej strony “męski”, a z drugiej “żeński”. Przypuszczano, że jego wygląd to efekt mutacji jednej ze stron ciała.

Clinton zauważa, że także wśród ssaków mogły zachować się w szczątkowym stadium pewne podobne mechanizmy. Według niego ich zbadanie może pomóc wyjaśnić niektóre zagadki ludzkiego zdrowia, np. dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. „Ale do tego jeszcze bardzo długa droga” – zastrzegł naukowiec.

Wyniki badań opublikowano w tygodniku "Nature".

ag, BBC News, PAP

tagi: BBC