Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 11.03.2010

Mężczyzn czeka więcej lat dobrego seksu

Naukowcy zaproponowali nowy termin badawczy: przewidywalna długość życia seksualnego, SALE.

Mężczyznę czeka więcej lat aktywnego życia seksualnego niż przeciętną kobietę. Jeśli cieszy się dobrym zdrowiem, ten okres jeszcze się wydłuża - wynika z badań amerykańskiego społeczeństwa.

Badania na temat ukazały się na początku marca w internetowym wydaniu British Medical Journal. Autorzy badań, Stacy Tessler Lindau i Natalia Gavrilova oparli się na dwóch ogólnokrajowych ankietach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych w latach 1996 i 2006, które obejmowały około sześciu tysięcy osób.

Autorzy badań zgodzili się z popularnym stwierdzeniem, że “zainteresowanie seksem i jego jakością było wyższe w wypadku mężczyzn niż kobiet”. Jak podkreśla Lindau, różnice między obu płciami powiększają się wraz z wiekiem. Kobietom prawdopodobnie niespecjalnie zależy na tej sferze życia- czytamy w resume badań.

Samotna starość

Naukowcy zaproponowali nowy termin badawczy: przewidywalna długość życia seksualnego, SALE (sexually active life expectancy). Z ich obliczeń wynikać ma, że SALE jest średnio 10 lat krótsza niż przewidywalna długość życia. Jednak w przypadku kobiet – jest krótsza o 20 lat.
Nowy termin ma być przydatny w badaniach dotyczących zdrowia seksualnego pacjentów, szczególnie starszych.

W wieku 55 lat mężczyźni mogą oczekiwać średnio 15 lat aktywnego życia seksualnego. Ich rówieśniczki – kobiety – tylko 11 lat. Szanse na przedłużenie tego okresu zwiększa bardzo dobry stan zdrowia: w przypadku mężczyzn o 5-7 lat, a kobiet 3-6 lat.

72 procent mężczyzn w wieku 75 do 85 lat ma partnera, dotyczy to tylko 40 procent kobiet w tym wieku. Tylko połowa kobiet w tym przedziale wiekowym oceniła swoje życie intymne jako „dobre”, a tylko 11 procent regularnie myśli o tej sferze życia.

Lindau skomentował, że kobiety kiedy tracą partnera, przeżywając go o kilka lat, z reguły nie inicjują nowych związków. Dodał, że problemy kobiet w podeszłym wieku nie budzą duzego zainteresowania w kulturze zachodniej, nie ma dla nich np. takich lekarstw jak Viagra.

Badania dotyczyły tylko osób heteroseksualnych. Lindau zamierza w kolejnych badaniach zbadać sytuację osób homoseksualnych i biseksualnych.

ag, sciencedaily