Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Bartosz Chmielewski 05.11.2010

Pierwsza hard rockowa grupa w kraju

Wojciech Gąssowski to postać kojarzona z przebojami big beatowymi, mało kto wie, iż na początku lat 70. śpiewał w jednym z najostrzej grających polskich zespołów.
TestTestmat. promocyjne

Gościem Jerzego Sosnowskiego w kolejnej audycji z cyklu Trójkowy Wehikuł Czasu, był Wojciech Gąssowski, artysta przede wszystkim kojarzony z przebojami rock’n’rollowymi jak "Zielone wzgórza nad Soliną" i "Gdzie się podziały tamte prywatki". W latach 60. grał i śpiewał m.in. w Czerwono Czarnych, Tajfunach, Chochołach i Polanach. Mniej pamiętaną kartą w życiu muzyka jest jego działalność w zespole Test, uznawanej za pierwszą hard rockową grupę w Polsce.

Zespół powstał w 1971 roku w Warszawie.

- To wszystko zaczęło się od rozpadu grupy ABC, z której odszedłem razem z Olkiem Michalskim i Andrzejem Mikołajczakiem. Wpadliśmy na pomysł zespołu, który grałby inną muzykę, niż to co się grało w kraju – opowiadał Wojciech Gąssowski.

Początkowo żeby zaistnieć i nie wystraszyć publiczności zbyt nowoczesnym brzmieniem zespół nagrał pare piosenek w lżejszym stylu. Po nagraniu pierwszej ‘czwórki’ i dołączeniu do składu Dariusza Kozakiewicza, który do Testu przeszedł z grupy Breakout, zespół skierował się ku ostrzejszym brzmieniom.

Test nagrał zaledwie jedną płytę, która została wydana przez Pronit w 1974 roku. Album ten jest uznawany za pierwszą hard rockową płytę w Polsce. W dwa lata po wydaniu krążka, kiedy w kraju rozpoczęła się moda na cięższe granie grupa rozpadła się. Przyczyny rozpadu Testu Wojciech Gąssowski tłumaczył w audycji następująco:

- Myśmy mieli ogromne problemy jeśli chodzi o personalny skład zespołu. To były czasy, że było bardzo dużo dobrych muzyków, ale oni nie mieli na czym grać i każda propozyjca, którą otrzymywali na wyjazd zagraniczny kończyła się tym, że my zostawaliśmy z Darkiem we dwójkę i musieliśmy co chwila dobierać nowych muzyków...

Poza tym w audycji archiwalne nagrania Polskiego Radia:

- zapowiedzi koncertu laureatów Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, (audycja z 20 lipca 1960 roku)

- rozmowa z Leonidem Teligą na chwilę zanim wyruszył w swój samotny rejs dookoła świata (audycja z 10 grudnia 1966 roku)

- retransmisja wręcznia Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari Leonidowi Breżniewowi przez Edwarda Gierka (audycja z 21 lipca 1974 roku)

- fragment audycji literackiej z 22 lutego 1974 roku o jubileuszu urodzin Jarosława Iwaszkiewicza.

Zapraszamy do wysłuchania audycji (dźwięk w boksie po prawej stronie)

bch