Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 05.06.2013

Fotografie z PRL rozwiązały języki Materny i Markowskiego

Wielu z nas nie uświadamia sobie, jak innym społeczeństwem jesteśmy od tego sprzed 1989 roku. W audycji "Daję słowo" Krzysztof Materna i Grzegorz Markowski sprawdzili co się zmieniło w polskim narodzie przez ostatnie 24 lata.
Fotografie z PRL rozwiązały języki Materny i Markowskiegodomena publiczna/ Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Fotografie z PRL rozwiązały języki Materny i Markowskiego (Daję słowo/Jedynka)
Czytaj także

Pretekstem do analizy stały się zdjęcia, którym Krzysztof Materna i Grzegorz Markowski postanowili przyjrzeć się bardziej wnikliwie.
- Mamy fotografie, bo one są czymś bardzo typowym dla radia…. A żeby słuchacz mógł zobaczyć, co jest na tych zdjęciach, musimy o nich opowiedzieć w sposób bardzo barwny - wyjaśniał Materna.
Panowie jako pierwszy pod lupę wzięli plakat "Solidarności", który 4 czerwca 1989 roku stał się symbolem wyborów. - Gdy plakat "z szeryfem” pojawiał się na ulicach czułem, że jest w nim jakieś napięcie - mówił Grzegorz Markowski. - Widząc szeryfa, który idzie w moją stronę, bardziej czułem emocje niż odczytywałem jakąś zrozumiałą opowieść - podkreślał.
Krzysztof Materna przypomniał, że w wyborach 4 czerwca wzięło udział 62 procent osób uprawnionych do głosowania, w tym także on. - Pamiętam, że głosowałem zgodnie z plakatem wyborczym, na którym Lech Wałęsa opiekował się każdym z kandydatów - wspomina.
Materna i Markowski omówili także zdjęcia pustych haków sklepowych, pochylili się nad fotografią, która przedstawiała fabrykę i sklep Wedla, oraz ogromną kolejkę ustawioną przed nim, a składającą się ze szczęśliwych posiadaczy "kartek” uprawniających do zakupu wyrobów czekoladopodobnych.
Więcej w nagraniu audycji.