Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Maciej Machcewicz 24.03.2018

Guerra sucia - terror w Argentynie

Oficjalnie źródła podają, że w latach 1976-1982 w Argentynie zginęło blisko 13 tysięcy osób. Szacunki organizacji humanitarnych sięgają 30 tysięcy ofiar. Zbrodnie junty wojskowej określa się dziś mianem ludobójstwa.
Gen. Jorge Rafael Videla podczas zaprzysiężenia na stanowisko prezydenta ArgentynyGen. Jorge Rafael Videla podczas zaprzysiężenia na stanowisko prezydenta ArgentynyWikimedia Commons/domena publiczna
Posłuchaj
  • Po przegranej wojnie o Falklandy - fragment audycji z cyklu "7 dni w kraju i na świecie". (PR, 27.06.1982)
  • Przewrót w Argentynie - fragment audycji z cyklu "7 dni w kraju i na świecie". (PR, 28.03.1976)
Czytaj także

24 marca 1976 w Argentynie doszło do wojskowego zamachu stanu. Władzę przejęła prawicowa junta pod wodzą gen. Jorge Rafaela Videli.

Dowódcy trzech rodzajów sił zbrojnych położyli kres rządom peronistycznym. Isabela Peron, dotychczasowa prezydent Argentyny i jej ministrowie zostali aresztowani. Korespondent radia brytyjskiego donosił: "W czasie nadawanej przez telewizję ceremonii zaprzysiężenia nowoutworzonej rady został ogłoszony zakaz wszelkiej działalności politycznej. Odczytano komunikat o rozwiązaniu parlamentu. Wszystkie partie polityczne i związki zawodowe zostały zawieszone. Odwołano członków Sądu Najwyższego i gubernatorów prowincjonalnych. Rada oświadczyła, że rozpoczyna walkę z anarchią, korupcją i chaosem gospodarczym".  

W praktyce oznaczało to wszechwładzę wojska. Politycznych przeciwników junty aresztowano, torturowano i mordowano. Naruszanie praw człowieka w Argentynie było na porządku dziennym. Ofiarą padali partyzanci, opozycja, ale też niewinni ludzie podejrzani o nieprzychylne nastawienie wobec nowych władz. Desaparecidos, czyli "zniknięci" – tak określano ludzi porwanych, a następnie zamordowanych przez reżim.

Brudna wojna (guerra sucia), jak nazwano panujący terror, trwała do 1982 roku. Przegrana z Wielką Brytanią wojna o Falklandy-Malwiny zapoczątkowała w Argentynie proces przemian demokratycznych. Oficjalnie źródła podają, że w latach 1976-1982 w Argentynie zginęło  blisko 13 tysięcy osób. Szacunki organizacji humanitarnych sięgają 30 tysięcy ofiar.

Zbrodnie junty wojskowej określa się dziś mianem ludobójstwa.

Posłuchaj archiwalnych fragmentów audycji z cyklu "7 dni w kraju i na świecie".

mjm