Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Bożena Sarnowska 16.10.2013

Kabaret Starszych Panów - bywało ostro

- Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. "Kabaret Starszych Panów" zadebiutował 55 lat temu.
Posłuchaj
  • "Kabaret Starszych Panów" - audycja Walentyny Toczyskiej. (PR, 18.11.1974)
  • "Dwaj wiosenni panowie" - audycja Barbary Grębeckiej z udziałem Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. (PR, 11.04.1977)
  • Jak rozpoczęła się nasza współpraca - rozmowa z Jeremim Przyborą i Jerzym Wasowskim na temat "Kabaretu Starszych Panów" . (Archiwum PR)
Czytaj także

”Kabaret Starszych Panów” wystartował w I Programie Telewizji Polskiej zadebiutował 16 października 1958 roku. Scenariusze i teksty piosenek pisał Jeremi Przybora, muzykę komponował Jerzy Wasowski. Obaj autorzy reżyserowali telewizyjne przedstawienia, obaj wcielali się w rolę tytułowych ”starszych panów”. - Chodziło nam o rozpogodzenie narodu, odbiorców - mówił Przybora w rozmowie z Walentyną Toczyską na antenie Programu III w 1974 roku.

Początki kabaretu

Autorka audycji odwoływała się do początków ”Kabaretu Starszych Panów”, zaprosiła do udziału w niej zarówno obu autorów, jak i osoby, które program tworzyły. - Utarczki między nimi były, ale obaj mieli podobne poczucie humoru, to sprawiało, że się  znakomicie uzupełniali.  To dwie wielkie osobowości, indywidualności – wspominała Halina Machay, która realizowała ”Kabaret Starszych Panów” w Teatrze Polskiego Radia. - Oni rozmawiali ze sobą językiem, którym posługiwały się wymyślone przez nich postaci. Nie wszyscy rozumieli ten ich specyficzny styl, w tym zawsze była jakaś aluzja, jakaś przenośnia - dodała.

>>>Płyty z archiwalnymi nagraniami Kabaretu Starszych Panów można zakupić na sklep.polskieradio.pl<<<

11.12.1965.
11.12.1965. Kabaret Starszych Panów - wieczór XV. "Ostatni naiwni", reżyseria Jeremi Przybora. Nz.: Jeremi Przybora (z lewej), kompozytor Jerzy Wasowski (z prawej) oraz aktorzy Edward Dziewoński i Krystyna Sienkiewicz. TVP/PAP- Zygmunt Januszewski

Wielkie gwiazdy

 

W programach Kabaretu występowali m.in.: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Tadeusz Olsza, Czesław Roszkowski, Bohdan Łazuka, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśniak i Bronisław Pawlik.
- Próby ”Kabaretu Starszych Panów” wspominam jako coś najmilszego w mojej artystycznej karierze, coś niepowtarzalnego, za czym się tęskni - wspominała w rozmowie z Walentyną Toczyską Kalina Jędrusik. - To były próby jedyne w swoim rodzaju. Nastrój, jaki tam panował był niesamowity. Po wejściu do studia człowiek się natychmiast zmieniał. To było jakieś niezwykłe spotkanie, kiedy stamtąd wychodziliśmy, od razu dawał się we znaki ten nieprzyjazny, szorstki świat na zewnątrz - mówiła Jędrusik.

W radiu i w telewizji

Programy Kabaretu nadawano na żywo na antenie telewizyjnej, z wykorzystaniem jako playback piosenek zarejestrowanych wcześniej. Kabaret ukazywał się również na antenie Polskiego Radia, jako przygotowane osobno słuchowiska, powtarzające telewizyjną fabułę z tą samą obsadą. Ostatnia audycja została wyemitowana latem 1966 roku.
Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski stworzyli jeden z najwybitniejszych programów rozrywkowych. Ironia, aluzja, przenośnia, humor wyróżniały go spośród innych produkcji telewizyjnych lat 50. i 60. XX wieku. Byli oczywiście krytycy, którzy uważali, że za mało jest w tym projekcie realizmu, że aluzje są zbyt subtelne i niezrozumiałe, a Jędrusik zbyt perwersyjna.
Mimo upływu lat ”Kabaret Starszych Panów” do dziś ma swoich fanów, a piosenki, które powstały ponad 50 lat temu nadal bronią się zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – ”są dobre na wszystko” – jak śpiewali dwaj starsi panowie: Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski.
Posłuchaj archiwalnych audycji z udziałem twórców ”Kabaretu Starszych Panów”.
bs