Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 24.01.2013

Czy warto inwestować w mieszkania?

Duża konkurencja wśród deweloperów sprawiła, że można w tej chwili znaleźć bardzo atrakcyjne oferty kupna mieszkań. Nie są to już jednak czasy popularności kawalerek – mówiła w Trójce publicystka Grażyna Błaszczak.
Posłuchaj
  • "Bardzo ważny projekt": inwestycje w mieszkania i fundusze
Czytaj także

Ekspertka z dziennika "Rzeczpospolita" podkreślała, że warto szukać okazji szczególnie, jeśli ktoś zamierza inwestować gotówkę, a nie pieniądze z kredytu. - Tak niskich cen już dawno nie było, a z analiz rynku wynika, że jeszcze będą one spadały. Warto szukać okazji, bo firmy mocno walczą o klientów – radziła Grażyna Błaszczak.
W jakie mieszkania najlepiej inwestować? - Należy szukać raczej wśród nowych mieszkań, bo skłonność deweloperów do obniżek jest duża. Łatwiej o bardzo dobrą okazję na ryku pierwotnym, niż na wtórnym. Na wynajmie takiego mieszkania można zarabiać kilka procent – mówiła ekspertka.
Najbardziej opłacalne są w tej chwili mieszkania 2-pokojowe, już nie kawalerki. - Warto dodać, że coraz więcej osób inwestuje w mieszkania w górach czy nad morzem. Tam też warto poszukać okazji – mówiła Grażyna Błaszczak.
W audycji "Bardzo ważny projekt” rozmawialiśmy też o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne. Jak tłumaczył prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego, powstały one po to, żeby drobnym ciułaczom, czy gospodarstwom domowym z małymi oszczędnościami umożliwić inwestowanie na giełdzie. - Mogą dzięki temu mieć różne akcje i profesjonalnie zarządzane. To pozwala minimalizować ryzyko i dawać wyższe zyski niż lokata – tłumaczył prof. Adam Noga.
Ekonomista podkreślił jednak, że ogólnie rzecz biorąc fundusze inwestycyjne są mniej bezpieczne niż lokaty, bo - jak w ostatnich latach – ceny akcji mogą gwałtownie spadać. - Są fundusze ryzykowne, na przykład akcyjne i są takie bezpieczniejsze, które inwestują głównie w obligacje czy bony pieniężne – mówił prof. Noga.
Najpopularniejsze są tzw. fundusze zrównoważone. - Wtedy połowę pieniędzy inwestuje się w akcje i połowę np. w obligacje skarbu państwa. W efekcie tylko część funduszy jest narażona na duże ryzyko – tłumaczył gość Trójki.
Ile można zarobić na funduszach? A jaką przyszłość jako inwestycje mają 11-metrowe kawalerki? Posłuchaj nagrania audycji i poznaj rady naszych ekspertów.
Audycję "Bardzo ważny projekt” prowadził Wiktor Legowicz.

ei

-------------------

Audycja powstała w ramach przygotowanego we współpracy z NBP cyklu "Bezpieczne finanse".

>> Czytaj więcej o cyklu "Bezpieczne finanse"