Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 30.01.2013

Komu opłacają się karty płatnicze?

Przez lata, posługując się kartami płatniczymi, płaciliśmy najwyższe prowizje w Europie. Teraz ma się to zmienić. Czy jednak warto z nich korzystać? Czy są bezpieczne i opłacalne? O tym dyskutowali goście audycji "Za, a nawet przeciw”.
Komu opłacają się karty płatnicze? sxc.hu

Próby obniżenia kosztów korzystania z kart podejmował m.in. Narodowy Bank Polski. Robert Klepacz z Departamentu Systemu Płatniczego NBP tłumaczył, że w ubiegłym roku NBP chciał zorganizować "coś w rodzaju okrągłego stołu” wszystkich ze środowiska kart płatniczych. - Zespół opracował program redukcji tzw. opłaty interchage do średniej w UE. Miało się to stać stopniowo, przez kilka lat. Rozmowy nie doprowadziły niestety do porozumienia. Jedna z organizacji obsługujących karty wycofała się, w obawie o uznanie porozumienia przez UOKIK za zmowę cenową – powiedział ekspert NBP.
Opłatę interchage ponoszą np. sklepy, które akceptują karty, a płacą ją na rzecz banków. Chociaż ostatecznie porozumienia w sprawie nie zostało podpisane, rozmowy doprowadziły do obniżenia opłat od początku roku przez Visa i Master Card. – Te firmy wprowadziły też bardzo preferencyjne stawki dla płatności do 20 zł – dodał Robert Klepcz.
Jak wynika ze statystyk, Polacy maja około 33 mln kart, czyli mniej niż jedną kartę na osobę. Tymczase liderami w UE są kraje, gdzie na mieszkańca przypadają nawet 3 karty.
Eksperci podkreślają, że korzystanie z kart pomaga ograniczać szarą strefę, bo transakcje są rejestrowane. Nadal jednak ponad 80 proc. transakcji w polskich sklepach to płatności gotówkowe, chociaż przejście na karty jest tańsze dla gospodarki.
Swoją inicjatywę dotyczącą opłat interchage ma polski Senat. – Z powodu braku porozumienia senat zaproponował projekt ustawy o obniżeniu opłat. Proponujemy dochodzenie do niższej stawki w kilka lat, bo nie chcemy w rok wywracać wszystkiego do góry nogami. Nie chcemy stać po jednej stronie tego procesu – powiedział senator PO Leszek Czarnobaj dodając, że projeky ustawy jest już w Sejmie.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Gośćmi programu Trzeciego byli także: Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Mariusz Hildebrand - prezes BIG InfoMonitor, dr Tomasz Teluk prezes Instytutu Globalizacji, dr Jakub Górka, wydział zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Łukasz Pałka analityk portalu finansowego Money.pl.

Program prowadził Kuba Strzyczkowski.

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

ei

-------------------

Audycja powstała w ramach przygotowanego we współpracy z NBP cyklu "Bezpieczne finanse".

>> Czytaj więcej o cyklu "Bezpieczne finanse"