Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 11.02.2013

To może być złota era srebra

Wiele wskazuje na to, że srebro jest aktualnie kruszcem nieoszacowanym. Zdaniem ekspertów jest szansa dobrze na tym zarobić.
SrebroSrebrowikipedia.org/cc/Alchemist-hp

Na ostatnich targach menniczych w Berlinie srebro zdecydowanie królowało. - Inwestorzy zaczynają bardziej je doceniać i wzrasta zainteresowanie srebrem. Dużo popularniejsze są na przykład amerykański srebrne monety – mówił w Trójce dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej Andrzej Kublik.
Czy to oznacza, że rynki czeka okres dowartościowania srebra? - Teoretycznie ono jest teraz niedocenione. Dodatkowo coraz bardziej wykorzystuje je przemysł. Natomiast nie mam pewności, czy prognozy o wzroście wartości srebra będą się spełniać. Bo w kruszcach liczy się m.in. element spekulacyjny, a to już pewne loteryjka. Inwestując w srebro mamy szansę sporo zarobić, ale jest też ryzyko, że nie zarobimy nic. To szczególnie ryzyko dla małych inwestorów, którzy muszą ponieść relatywnie wysokie koszty – tłumaczył Andrzej Kublik.
W "Informatorze ekonomicznym” rozmawialiśmy także o spadającym oprocentowaniu depozytów w bankach, co powoduje wzrost zainteresowania funduszami inwestycyjnymi. - Niestety ulegamy tzw. iluzji nominalnej, czyli zwracamy uwagę na oprocentowanie nominalne, a nie na ilości realne. Nie liczymy ile zarabiamy na lokacie, po odliczeniu kosztów – tłumaczył ekonomista Marek Zuber.
Ekspert rynku finansów przypomniał, że "stara prawda mówi, że kupować trzeba wtedy, kiedy jest tanio”. - Teraz jest więc czas na kupowanie i inwestowanie. Pewnie więcej osób przyniesie w tym roku środki na fundusze, ale nie biedzie to moim zdaniem jakiś boom, bo cały czas jednak mówi się o kryzysie – dodał Marek Zuber.
Na co uważać inwestując w fundusze? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Informator ekonomiczny prowadził Wiktor Legowicz.

ei

-------------------

Audycja powstała w ramach przygotowanego we współpracy z NBP cyklu "Bezpieczne finanse".

>> Czytaj więcej o cyklu "Bezpieczne finanse"