Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 27.02.2013

Jak szacować ryzyko inwestycji?

W inwestowaniu, poza wiedzą ekonomiczną, bardzo ważne są emocje. - Warto pamiętać, że większość naszych decyzji motywują: strach i chciwość – mówi Paweł Cymcyk.
Jak szacować ryzyko inwestycji?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak szacować ryzyko
Czytaj także

Oznacza to, że podejmując ryzyko inwestowania zastanawiamy się, ile chcielibyśmy zarobić, a ile możemy stracić. - Przy szacowaniu ryzyka musimy bardzo jasno ocenić właśnie to, ile możemy stracić – radził Paweł Cymcyk w audycji "Bezpieczne finanse”.
Michał Sadrak z firmy doradczej Open Finance tłumaczy to na konkretnym przykładzie. – Jeśli mamy 10 tys. zł i chcemy inwestować, możemy postanowić, że stracimy maksymalnie 5 proc. Wtedy, jeśli wyczerpiemy ten limit, zamykamy inwestycję – mówi Michał Sadrak.
Eksperci rynku finansowego zgodnie podkreślają, że produkty ryzykowne dają większe możliwości zarobku ale i straty. Jarosław Sadowski z firmy Expander radzi policzyć, jaka była zmienność danego produktu, w który chcemy inwestować. - Im większa zmienność, tym większe ryzyko – dodaje.
Na początku przygody z inwestowaniem można korzystać z platform inwestycyjnych w wersji demo, gdzie nie wchodzą w grę prawdziwe pieniądze. - Ale to zwodnicze, bo inwestując wirtualne dukaty nie bierzemy pod uwagę naszym emocji, które i tak dojdą do głosu, kiedy w grę będzie wchodziła żywa gotówka. Dlatego warto uczyć się na demo, ale zawsze najlepiej zaczynać od małych sum – radzi Paweł Cymcyk.
Jak oceniać ryzyko w funduszach, kto skłonny jest do większego ryzyka i jak radzić sobie z chciwością? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotował Marcin Pośpiech.
ei