Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 24.01.2013

Złote karty kredytowe są już niemodne?

Karty kredytowe, płatnicze, bankomatowe… Rozliczenia gotówkowe, czy bezgotówkowe? Oto mini przewodnik, który pozwoli ci odnaleźć się w świecie nowoczesnych finansów.
Robert Klepacz w studiu CzwórkiRobert Klepacz w studiu Czwórkifot. Wojciech Kusiński
Posłuchaj
  • jak projektuje się karty płatnicze? - rozmowa z Januszem Kaniewskim
  • Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kartach płatniczych - rozmowa z Robertem Klepaczem
Czytaj także

Rodzajów kart jest wiele. Najbardziej rozpowszechnioną jest karta płatnicza. – To instrument, który umożliwia nam zarówno dokonywanie wypłat w bankomatach, jak i zakupów w formie bezgotówkowej – tłumaczy Robert Klepacz, z-ca dyr. Departamentu Systemu Płatniczego Narodowego Banku Polskiego.

W zależności od kryteriów jakie przyjmiemy, karty płatnicze podzielić można na kilka rodzajów. – Na przykład według kryterium rozliczenia transakcji – mówi ekspert. - Mamy wówczas karty debetowe i kredytowe.

Dzięki kartom debetowym korzystać możemy ze środków zgromadzonych na naszym rachunku bankowym. – Przy karcie kredytowej korzystamy ze środków banku – mówi gość Czwórki. – Jednak po upływie okresu rozliczeniowego należy spłacić część, bądź całe zadłużenie.

Nad kartami, które są w posiadaniu obywateli pieczę sprawuje Narodowy Bank Polski. – Dbanie o funkcjonowanie rozliczeń pieniężnych to jedno z ustawowych zadań tej instytucji – mówi Klepacz.

Złote karty kredytowe jednak na nikim już nie robią wrażenia. Teraz – podobno – nastała moda na czarne karty. Dowiedz się więcej, m.in. o historii kart kredytowych a także o tym, którą z nich najbardziej opłaca się mieć, słuchając nagrania rozmowy z Robertem Klepaczem z "Poranka OnLine".

O tym, jak projektuje się karty płatnicze rozmawialiśmy z Januszem Kaniewskim, wybitnym projektantem i grafikiem, oraz człowiekiem, który "wymyślił Ferrari California". Posłuchaj nagrania rozmowy, klikając w załączony plik dźwiękowy.

(kd)