Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Emilia Iwanicka 15.04.2013

Jak bezpiecznie pożyczać i jak wydawać z głową

Zawsze warto uważnie przyjrzeć się firmie, od której chcemy pożyczyć pieniądze, bo czasami przez małą pożyczkę możemy mieć duże kłopoty – przestrzega Przemysła Kuk biura prasowego NBP.
Jak bezpiecznie pożyczać i jak wydawać z głowąGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze? (Portfel/ Czwórka)
Czytaj także

W związku ze wzrostem popularności szybkich pożyczek NBP prowadzi akcję informacyjną „Zanim podpiszesz”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. „chwilówek” oraz z korzystaniem z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa. Akcja społeczna jest współorganizowana przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Problem jest poważny, bo według danych UOKiK 20 proc. respondentów nie czyta umów. W efekcie podpisują umowy, zgodnie z którymi odsetki sięgają nawet kilku tysięcy procent. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać rzeczywistą, roczną stopę oprocentowania. Obowiązek podania takiej informacji ma każda firma, która udziela pożyczek.
Odpowiedzią na wzrastające zadłużenie Polaków jest też kampania „Wydatki kontrolowane”. Ma na celu edukować i uświadamiać, jak planować budżet i mądrze zarządzać środkami finansowymi, ale też podpowiadać, co robić w sytuacji, kiedy kłopoty ze spłatą zaciągniętych zobowiązań są już faktem. W maju w Katowicach i Olsztynie, a w czerwcu w Lublinie odbędą się pierwsze warsztaty organizowane w ramach akcji "Wydatki kontrolowane". Może na nie przyjść każdy, kto chce się dowiedzieć, jak planować wydatki czy wyjść z długów.
Więcej o obu akcjach usłyszysz w dołączonym dźwięku. Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Więcej informacji znajdziesz na stronie "Bezpieczne finanse". (ei)