Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 14.03.2013

Własny biznes powinien w rok być dochodowy

- Zdecydowanie warto założyć swój biznes - przekonywali goście "Czterech pór roku". Ale zanim się rozpocznie własną działalność trzeba ją dobrze przemyśleć. A jeśli biznes nie wypalił trzeba go zwijać, a nie brnąć w kłopoty.
Własny biznesWłasny biznesGlow Images/East News

Adam Dyba, który właśnie założył własną firmę uważa, że warto to zrobić. Zastrzega jednak, że trzeba mieć dobry pomysł i dobry model biznesowy. Ważne jest też doświadczenie w tym, co chcemy robić. - To są czynniki potrzebne do tego, żeby zrobić rozsądny biznesplan i przekonać do niego inwestora - przekonuje gość radiowej Jedynki.
Krzysztof Zieliński z Inkubatora Obserwatorium Zarządzania, że samo założenie firmy to nie wszystko. - Jeżeli ktoś na tym kończy, to jest to początek porażki - zauważa. Dlatego wcześniej trzeba się zastanowić, co ta firma ma robić, jakie ma mieć przychody i czy da się samemu taką firmę prowadzić. - Formalnie założyć firmę jest bardzo łatwo - uprzedza. Ale potem trzeba wiedzieć, co się chce zrobić.

Krzysztof
Krzysztof Zieliński i Adam Dyba w studiu radiowej Jedynki

Gość "Czterech pór roku" daje przykład kawiarni. Jeżeli chcemy prowadzić taki biznes to trzeba dokładnie rozpisać ten pomysł. Trzeba mieć lokal, wyposażenie, pozwolenia, ale trzeba też wiedzieć, czy komuś odpowiada przebywanie 10 godzin w takiej kawiarni, a także praca w soboty i niedziele, jeżeli kawiarnia ma funkcjonować 7 dni w tygodniu. Albo czy stać go będzie na zatrudnienie pracownika. Bo co się stanie, kiedy właściciela biznesu dopadnie choroba?
- Często zdarza się, że duży błąd planowania wynika z tego, że się nie zna biznesu - ostrzega. Trzymając się przykładu kawiarni, jeżeli ktoś kiedyś pracował w kawiarni to ma doświadczenie i wie, na czym to polega. I wie, że trzeba zapewnić dostawy do tej kawiarni. A także zadbać, żeby kawiarnia znajdowała się w odpowiednim miejscu. Bo co z tego, że będziemy mieli najlepszą kawę w mieście, jeżeli nikt nie przyjdzie do lokalu.
Adam Dyba uważa, że przy małym biznesie lepiej nie korzystać z kredytu bankowego, a poszukać inwestora. - Pieniądze na biznes pozyskać jest stosunkowo łatwo, ale lepiej jest pozyskać inwestora, który potrafi trochę pomóc - radzi biznesmen.
A kiedy wiadomo, że biznes nie wypalił? - Można przyjąć, że jeżeli biznes nie utrzymuje się w rok, to trzeba coś z nim zrobić - zauważa Krzysztof Zieliński. W rok powinien zacząć przynosić dochód. Jeśli nie to trzeba biznes zwijać, bo będzie jeszcze gorzej.
Posłuchaj całej rozmowy, która prowadził Roman Czejarek.
(ag)